Čtvrtek 4. června 2020, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Cenzura Milana Calábka na údajný příkaz ministerstva vnitra a jak je to s úmrtností na vir

11. 04. 2020 18:32:34
15 března proběhla tradiční Duše K v netradičně komorním provedení, protože tou dobou právě začínal zákaz veřejných akcí. Dočetl jsem se, že záznam představení byl na příkaz ministerstva vnitra zcenzurován.

Milan Calábek v něm hovořil o možnostech léčby koronaviru - které prostředky a látky mohou být potenciálním lékem proti tomuto viru.

Nebudu se v článku ale příliš vyjadřovat k obsahu jeho tvrzení a jejich pravdivosti - jednak to sám nemohu jako laik posoudit a druhak cítím, že je to citlivé téma, kde bych nerad někomu chybně radil. Ostatně odtud pramení i důvod cenzury, který své racionální jádro má.

Bují ve mě ale už pár dní pozvolna formující úvahy o tom, kde jsou vlastně hranice omezování svobody. A mám dojem, že hrozí velké riziko zapomenutí na ochranu svobody ve prospěch všeobecného blaha.

Pokud jde o různá opatření karantény a omezení svobody pohybu jsou obavy, že už nikdy nebudou plně zrušena, a naše životy budou již natrvalo podléhat řadě omezení. A že v populaci nebude dostatečně silný hlas se navrácení svobod dožadovat, resp. že nás čeká jakási forma totality (a že si zpanikaření lidé budou vzájemně dělat ovčácké psy, a ve strachu ošklivě koukat na lidi situaci zlehčující.)

Do této situace přichází cenzura.

To ve mě vybudilo kritický pohled na mediální obraz situace včetně informací dodávaných odborníky, protože pokud žijeme v době otevřené cenzury, pak jsou jediným zdrojem informací.

Tím se dostávám k nejčastějšímu tématu - statistiky nákazy a úmrtí. Podle nejednoho odborníka jsou běžně citovaná čísla nesmyslná, protože statistiky úmrtí na koronavirus nerozlišují přičinu smrti. A vzhledem k tomu, že nemáme plošné testy, je ještě méně smyslné vyvozovat pravděpodobnost úmrtí na vir.

Napadlo mě najít graf, který ukazuje množství úmrtí v čase, aby bylo možné nějak hodnotit, jestli se současná situace nějak vymyká normálu (resp. jak moc). To se ukázalo být těžší, než jsem původně myslel, protože to zmiňováné nikde není.

Nakonec se mi podařilo dostat k tomuto serveru https://www.euromomo.eu/ , kde jsou průběžně skutečně evidovány, a je přehledně vidět, jak se to liší oproti předchozím 5 rokům.

Z těchto dat začíná vyvstávat myšlenka, jestli opravdu dochází k nějaké bezprecedentní situaci, resp. jestli není situace zveličována.

Je asi vhodné si uvědomit, že v ČR denně zemře okolo 330 lidí (přibližně 10000 lidí měsíčně), a je pravděpodobné, že při jejich smrti budou zároveň i pozitivní na onen Covid-19, či-li nám dávat ona dle některých odborníků nesmyslná čísla, a nemusí jít ani o to, že by virus zhoršil průběh jiné nemoci. Těch 330 lidí průměrně denně umírá už celé roky.

Itálie je toho velkým příkladem dle vyjádření náměstka italského ministra zdravotnictví - každé úmrtí na nějakou nemoc je evidované jako úmrtí na Covid-19, i pokud nebyl virus příčinou smrti. 99% lidí mělo jinou závažnou chorobu. Většina 3 a více. Průměrný věk úmrtí lidí s pozitivitou na Covid-19 je tam 78,5 let.

Bylo by dobré vnímat ta úmrti v kontextu celkových úmrtí a předchozích sezónních trendů. Samozřejmě lze namítnout, že nebýt karantény by byla situace jiná, ale to jsme opět u spekulací. Onen absolutní počet úmrtí bez rozlišení příčiny smrti (tj. včetně autonehod, vražd) je zřejmě nejvěrohodnější indikátor momentální situace.

Tak snad nebude článek cenzurován. Sic nechápu, proč je naopak preferován mediální obrázek, kde převažuje depresivní tón. Pokud je smyslem cenzury předejít panice, pak mi nedává smysl, proč lidi potřebují vědět tu negativní perspektivu (počty úmrtí) nebo řeči o masových hrobech. Lidé už jsou vystrašení dostatečně, většina dodržuje opatření. Ale chápu - chtějí mít veřejnost správně namotivovanou, aby se to s poslušností náhodou nezměnilo, nebo snad nebyli nakloneni zrušení omezení vycházet.

Jenže tato prevence, pokud bude nadměrně protahována nás nakonec může stát ještě víc životů, než kolik má údajně zachránit.

Vzhledem k tomu,že začalo docházet k cenzuře, vnímám ty povolené informace mnohem přísněji. A ptám se, proč žádné médium neuvádí výše uvedený graf celkových úmrtí? Nabízí se jedno vysvětlení - graf nepodporuje paniku, proto je vynechán. Nicméně pak je otázka, kdo je vlastně tady na hraně šíření poplašné zprávy - vynechávání uklidňujících informací se tak jeví.

Vypadá to, že ČR má našlápnuto uvolnit karanténu, ale z některých jiných zemích přichází zprávy jak z nějaké totality. V Srbsku nyní po dobu víkendu vyhlásili úplný zákaz vycházení. Lidé v Británii jsou obtěžováni policií za pobyt na zahradě vlastního domu.

Být obezřetný při kontaktu s lidmi s oslabenou imunitou by mělo být samozřejmostí, ale na to, jak je jejich ochrana důvodem zákazu vycházení a rizika bankrotu pro mnoho podnikatelů a firem, tak je s podivem, jak se stát laxně staví k materiálnímu zajištění domovů důchodců a pečovatelských služeb pro seniory. Roušky si museli vyrobit sami.

V některých zemích dokonce praktikují výběr pacientů s vyšší šancí na přežití. To samo je v protikladu důvodu celé operace Korona - ochrany těch oslabených. To pak ani není divu, že právě ti plní černé statistiky, ne? Oddůvodňují to tím, že když by jim poskytli péči, i pokud je v dané chvíli kapacitně k dispozici, nemuseli by mít později místo pro nové paciety s větší nadějí na přežití.

https://plzen.rozhlas.cz/statni-cenzura-pod-rouskou-koronaviru-video-zmizelo-a-s-autory-se-nikdo-nebavi-8173631

https://www.divadlokampa.cz/aktualita/oficialni-vyjadreni-ke-zrusene-dusi-k-s-milanem-calabkem

UPDATE 13.4.

Našel jsem studii čínských vědců z března 2020, která se týká použití antabusu (disulfiram) na léčbu Covid-19. Jelikož je antabus již schválený lék, uvádí se tam. že je ho možné okamžitě použít na klinické testy léčby koronaviru. Je tedy otázka, zda by to Ministerstvo zdravotnictví ČR mělo Číňanům vysvětlit, protože SÚKL tvrdí, že antabus nemůže být lékem na žádný vir (a tvrzení, že by mohl být, cenzuruje)

https://chemrxiv.org/articles/Targeted_Oxidation_Strategy_TOS_for_Potential_Inhibition_of_Coronaviruses_by_Disulfiram_a_70-Year_Old_Anti-Alcoholism_Drug/11936292

Autor: Jiří Míka | sobota 11.4.2020 18:32 | karma článku: 30.71 | přečteno: 2187x

Další články blogera

Jiří Míka

Starším lidem nebyla ve Švédsku poskytována hospitalizace

Podobný postup byl hlášen z řady zemí, tedy odmítání hospitalizace starších lidí, a Švédsko není výjimkou. Ošetřovatelé ze švédských domovů pro seniory vypovídají, jak je měli instrukce neposílat do nemocnice.

28.5.2020 v 16:24 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 1193 | Diskuse

Jiří Míka

Zákaz návštěv v domovech pro seniory byl protiprávní

Nejsem právník, ale ukažte mi, kde zákon umožňuje bránit někomu v kontaktu. Až koncem května konečně budou mít v ČR lidé možnost navštívit své příbuzné v domovech pro seniory. Někteří možná zažalují stát za protiprávní jednání.

27.5.2020 v 18:21 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Míka

Korona jako nový normál

Od pondělí nemusíme venku nosit roušky a přesto je někteří nadále nosí. Na internetu jsem se setkal s kritickými pohledy na lidi, kteří chodí do hospod a zahrádek a tam chlastaj pivo, a baví se. To co svého času bylo normální.

27.5.2020 v 14:26 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 433 | Diskuse

Jiří Míka

Jak mě koronavirus přestal zajímat

Bububu. Všichni chcípnem atd. Denní zpravodajství poslední alespoň měsíc. Já se k tomu moc nevyjadřoval. Ale nakonec docházím k určitému závěru .

29.4.2020 v 11:39 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 568 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Už podruhé

Ano, podruhé se stal Yehuda Glick terčem nenávisti. Arabské nenávisti a fanatismu. Poprvé v roce 2014, kdy přežil teroristický pokus o atentát. Podruhé poznal násilí nepřátel letos 4. června.

4.6.2020 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Miloš Korotvička

K diskuzi o Chorvatsku ze vzpomínek milovníka Jadranu

Někde jsem si přečetl titulek k otevření hranic Chorvatska pro turisty. Nenechme se zmýlit. Chorvati jenom touží po vašich penězích. Jeďte letos raději třeba na Šumavu.

4.6.2020 v 21:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Janda Jakub

Těší se Chorvatsko na turisty ???

Po třech měsících zákazů jsem ve svém oblíbeném Chorvatsku. Začal červen a letošní jachtařská sezona pomalu končí. Za chvíli dorazí turisté a my jachtaři jim vyklidíme pole. Ale je to skutečně tak? A kdo si to vlastně přeje?

4.6.2020 v 18:44 | Karma článku: 24.85 | Přečteno: 787 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédsko bylo krůček od Itálie?

Teprve od 13. června povolí premiér Stefan Löfven Švédům cestovat uvnitř země, o cestování přes hranice prý nepadlo ani slovo. Ve Stockholmu v některých dnech prý zbývalo jen 70 lůžek volných.

4.6.2020 v 18:07 | Karma článku: 7.50 | Přečteno: 362 | Diskuse

Eva Svobodová

Black lives matter? All lives matter!

Dva policisté v Londýně pokorně klečí před davem rozzuřených černých "demonstrantů". Lidé v různých zemích Západu se pokorně omlouvají za svoje "bílé privilegium". Rozzuřené davy pálí a rabují. Proč? Policista zabil černocha.

4.6.2020 v 17:22 | Karma článku: 34.27 | Přečteno: 636 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz