Hvězdné války: Poslední z Jediů - za velkou kritiku mohou ruští agenti Putina

7. 10. 2018 21:45:28
Původně jsem myslel, že se k tomu vyjadřovat nebudu, ale vědecká studie mající prokazovat, že nadměrnou kritiku posledních Hvězdných válek způsobili "ruští trollové" je blábol takového zrna, že mi to nedá.

Vědecký výzkum mediálního experta Mortena Baye přišel s odhalením, že více než polovina negativních komentářů k filmu Star Wars: Poslední z Jediů na Twitteru patří ruským trollům, botům nebo politickým aktivistům. Znamenalo by to, že zprávy o fanouškovské nenávisti k osmé epizodě tak byly značně nafouknuté.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/kultura/kdo-nenavidi-star-wars-za-utoky-na-posledniho-z-jediu-muzou-i-rusti-trollove.A181003_115607_ln_kultura_jto

Zmíněnou studii jsem trochu pročítal a opět jsem neviděl nějaké přímé důkazy, že by ruské tajné služby nějak aktivně vystupovaly na sociálních sítích proti tomu filmu.

Popravdě ani nemám problém věřit, že se něco takového do nějaké míry může dít. Žijeme ve světě tajných služeb, ale nemůžeme brečet nad tím, pokud se někdo pokouší manipulovat s naší myslí. Je potřeba se pochlapit... eh, nevhodný termín v dnešní politicky korektní době. V novojazyku už samozřejmě nedává "pochlapit" žádný význam.

Hlavním problémem v celé věci je zjevně to, že Hvězdné války: Poslední z Jediů je skutečně velmi špatný film.

Pokud někdo říká pravdu, nemůžeme ho hned označit za ruského trolla, protože se nám to nehodí do krámu.

Ten film je až tak špatný, že jsou vtipnější právě jeho recenze.

Trapní lidé se nám tu snaží naznačit, že to je právě práce ruských trollů - ty všechny ošklivé recenze na sociálních sítích. Přitom ať už politicky orientované kanály nebo ty obecně filmofilní "Posledního z Jediů" těžce zdrtily (Mr. Plinkett)

Naběhnout do téhle debaty hledat ruské trolly se jeví jako aktem už čirého zoufalství.

Stejné selhání bylo, když tvůrci zaútočili na fanoušky, že jsou rasisti, a že se bojí žen.

Ten film by měl být zadupán do země. Zkritizován na největší možnou míru, protože v podstatě definitivně asi zabil Hvězdné války. Pro mnohé je záhadou, jak na tento díl bude schopen J.J. Abrams navázat, protože film popřel všechny principy předchozích dílů Hvězdných válek. I samotný film je plný nelogičností.

Jediné, co z filmu jasně vystupuje, byla snaha o diverzifikované postavy. Asi právě kvůli tomu překroutili scénář natolik, že jde o paskvil, který nemá prakticky žádnou (funkční) zápletku.

Film je v podstatě pohrdáním fanoušků Hvězdných válek. Ti byli samozřejmě naštvaní. Každý, kdo aspoň trochu rozumí Hvězdným válkám, se musel cítit uražen. A nejen filmem ale i vyjádření jeho tvůrců.

Z Luka Skywalkera vysmátý režisér/scénárista udělal zlomeného odporného člověka (zcela kontra k jeho charakteru). Mark Hamill, herec Luka, se sám vyjádřil, že se scénářem zásadně nesouhlasil. Prý cituji "nedává smysl". Leia ve filmu sotva chodí. A filmu za Rebely dominuje jakási feministická admirálka, co namísto uniformy nosí koktejlky a pohrdá všemi - zejména muži. Odmítá sdělit její "tajný plán" a díky tomu utrpí rebelové zdrcující porážku. Kupodivu po porážce následují úsměvy, oslavy a všeobecné veselí přeživších protagonistů. Co oslavovali? Že z půl tisíce rebelů jich přežilo jen 12 kvůli hloupým rozhodnutím (nejen) admirálky?

Když se ozvali kritici, tvůrci filmu začali diváky obviňovat, že se bojí žen. Někteří tvůrci na Twitteru napsali, že dokonce s diverzitou příště ještě přitvrdí, protože Vesmír je prý pro koexistenci mužů, žen, transgender i droidů.

Kathleen Kennedy, šéfka Lucas Films, se nechala fotit s tričkem "Síla jsou ženy".

A teď se nám někteří snaží namluvit, že ta nadměrná kritika byla z velké části způsobena Ruskem?

Na filmu je tolik chyb až rozesmívajících tím, jak musí být autor filmu hloupej a arogantní, že s oblíbenými Hvězdnými válkami zacházel jak s levnou prostitutkou. Sám se i nechal mnohokrát slyšet, že to dělal záměrně, aby prý lidi "dostali, co neočekávali".

Ano, kdykoliv by ve filmu něco mohlo dávat smysl, vždy se nakonec stalo něco velice ale velice hloupého.

Nebylo potřeba narušovat očekávání diváků něčím netradičním. Hvězdné války už měly dostatečně silnou fanouškovskou základnu.

Jestli něco film prokázal, tak je to riziko, co se stane, pokud je do vedení násilím protlačena žena. A to jak u postav typu admirálka rebelů, tak i samotné ředitelky Lucas Filmu, kterou tam umístilo Disney. Tedy diverzitní akce mohou naopak uškodit většímu zastoupení žen v některých oblastech.

Ženy mohou být samozřejmě hlavními silnými postavami a nikdy v historii filmu s tím snad nebyl problém. Vzpomínáte na paní Ripley z Vetřelce? Nebo vojandu Vasquezovou? Ale i třeba právě Leia z původních dílů. To byly silné ženy, ale scénář fungoval, protože je tam takhle nikdo nenarouboval násilím, protože si chtěl před někým honit triko, jak moc je progresivní.

Postava hlavní hrdinky Ryan je tu nereálně dokonalá, jak není ve filmu zvykem. Nemá absolutně žádné chyby. Je jako nadčlověk. Drží prvně v ruce světelný meč a při prvním souboji porazí hlavní zápornou postavu. Atd.

Bohužel u tohoto filmu neřešili autoři asi nic jiného než diverzitu a scénář byl vymýšlen zaběhu. Dost si pomáhá komickými gagy, které jsou zcela mimo tenhle žánr. Původní Hvězdné války měly své komické momenty, ale tady jde spíš o permanentní laciné žertíky ala prdění a tak. Dokonalé tím i pak často zabíjí okamžiky napětí.

Ve filmu nicméně nechybí zajímavé triky. Je ale bohužel jen o efektech a diverzitě - scénář vznikal asi házením šipky na terč se zavázanýma očima.

Jakoby autoři nevěděli příliš o Hvězdných válkách a dokonce ani o tvorbě filmů jako takových.

Za vše asi hovoří posmutnělá reakce Marka Hammila z panelové diskuze tvůrců na dotaz, jestli při tvorbě uvažovali, že mohou cituji "nas*at" diváky.

Na filmu jistě pracovalo mnoho talentovaných lidí včetně herců. Bohužel Kathleen Kennedy a Rian Johnson (režisér/scénarista) to celé potopili. Řeči o ruských trollech jen opět ukazují v jakém sebeklamu někteří žijí. Hledat chybu všude jinde, jen ne v sobě.

Autor: Jiří Míka | neděle 7.10.2018 21:45 | karma článku: 25.06 | přečteno: 1319x


Další články blogera

Jiří Míka

Zastánci Istanbulské úmluvy lžou nebo jde jen o klamání veřejnosti?

Předsedkyně České ženské lobby tvrdí, že Istanbulská úmluva jen konstatuje nervovnost mužů a žen. Jenže to není pravda. Úmluva toho konstatuje mnohem víc. Úmluva údajně nemá za cíl ani měnit školní osnovy, což je opět nepravda.

13.10.2018 v 19:20 | Karma článku: 41.40 | Přečteno: 2727 | Diskuse

Jiří Míka

Za balení ženy ve městě může hrozit pokuta až 750 Euro na místě?

Tzv. catcalling zákon (z anglického termínu pro hvízdání na holky nebo ženě říkat komplimenty "jsi kočka") byl v srpnu úspěšně schválen ve Francii.

6.9.2018 v 20:46 | Karma článku: 29.96 | Přečteno: 1572 | Diskuse

Jiří Míka

Ženy by měly pracovat max 34 hodin v týdnu za stejné peníze, rozhodli vědci

Například Australská národní univerzita odhalila, že ženy trpí vyhořením, pokud pracují celý týden. Oproti mužům se totiž musí starat o rodinu, domácnost, vlastní zdraví a vztahy. Oproti mužům - ti stresem z práce netrpí.

19.8.2018 v 18:07 | Karma článku: 22.09 | Přečteno: 957 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Jarek Nohavica – To jste mi neřekli

Natočeno na koncertě v amfiteátru obory v Hukvaldech 12. 8. 2016. Jaromíra Nohavicu doprovází na akordeon Robert Kuśmierski. Video je součástí internetového projektu Jaromír Nohavica - Písně od A do Z.

20.10.2018 v 9:45 | Karma článku: 12.55 | Přečteno: 506 |

Karel Sýkora

Wolfgang Amadeus Mozart – Credo In Unum Deum

Nicejské nebo nikajské vyznání je společné vyznání víry (krédo) vyznávající božství Ježíše Krista, přijaté na Prvním nikajském koncilu (325 AD). Je přijímáno naprostou většinou křesťanských církví.

19.10.2018 v 21:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 |

Petr Fabera

StarDance IX - 1. večer

Po dvouleté přestávce se na obrazovkách opět objevila soutěžní zábavná taneční show StarDance za účasti dalších deseti osobností, které budou usilovat o titul "Král a královna tanečního parketu".

19.10.2018 v 9:59 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 802 | Diskuse

Karel Sýkora

Antonín Dvořák – Symfonie č. 9 e moll, op. 95, „Z Nového světa“

Antonín Leopold Dvořák je jedním z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob a světově nejhranějším českým skladatelem vůbec. Dvořákova symfonická a koncertantní díla jsou tradiční součástí repertoáru významných orchestrů.

19.10.2018 v 6:46 | Karma článku: 5.57 | Přečteno: 82 |

Karel Sýkora

Karel Kryl – Morituri Te Salutant

Karel Kryl byl československý písničkář a básník, hlavní představitel československého protikomunistického protestsongu v letech1963–1989. Po roce 1989 dále v rozhovorech pro média a ve své tvorbě komentoval dění ve společnosti.

18.10.2018 v 8:41 | Karma článku: 8.71 | Přečteno: 179 |

Najdete na iDNES.cz