Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za balení ženy ve městě může hrozit pokuta až 750 Euro na místě?

6. 09. 2018 20:46:05
Tzv. catcalling zákon (z anglického termínu pro hvízdání na holky nebo ženě říkat komplimenty "jsi kočka") byl v srpnu úspěšně schválen ve Francii.

Docela by mě zajímalo, jak je přesně definován catcalling zákon.. v češtině tomu myslím říkali odborným termínem "hvízdací zákon".
V nějakých článcích je zmiňováno, že je to třeba tehdy, pokud se někdo zeptá ženy na číslo, a ta mu ho nechce dát, a pokud toho nenechá, tak pak už to má být práce pro policii. Prostě jakási míra neodbytnosti.

Jestli tyto verbální nebo nonverbální (např. řeč těla, posunky) projevy představují porušení tohoto zákona, má údajně rozhodnout spravedlivý policista přímo na místě. Předkladatelé zákona tvrdí, že lze očekávat, že v tomto směru mohou vzniknou komplikace a neshody, ale případná nespravedlnost má být přijatelná cena za pocit bezpečí.

Každopádně každou legislativu bych si představil, jak to může dopadnout i nejhůř.

Zrovna dnes ráno jsem natrefil náhodou na reportáže dvou případů křivého obvinění ze znásilnění. V jednom případě se žena přiznala, že si to vymyslela. Sex byl dobrovolný, ale chtěla tím obviněním získat srdce jiného hocha. Jiný muž byl v 18 letech krivě obviněn ze znásilnění a seděl 5 let ve vězení. Organizaci vyšetřující křivá obvinění se nakonec podařilo ho očistit. Videozáznam její tvrzení vyvrátil.

Možná tedy na konkrétním znění zákona ani tak nezáleží? Jak se bude prokazovat, že to nebylo celé o tom, že se kluk zeptal holky na číslo (jen jednou), a ona začala dělat scény, a lhát pak, že ji nedal pokoj?

Nebo že si to celé nevymyslí vůči někomu, kdo ani nevěděl, že tam je? Mimochodem i takové případy byly - muž šel kolem ženy v britském metru a ta ho obviňila ze sexuálního napadení. Seděl ve vězení a byl společensky očerněn. Nakonec byl očištěn (alespoň soudně) - zejména videozáznamem, kde je incident vidět, resp. je vidět, že šel jen okolo, a ničeho se nedopustil.

Když si člověk představí, jak holku někdo pronásleduje několik bloků nebo někoho pískajícího po holkách "až moc otravně", tak mu myslím unikají ty nuance právního systému, kde každá jediná legislativa navíc je vždy potenciálem pro shitstorm problémů křivých obvinění a jiných zneužití zákona včetně rozdílných názorů na jeho interpretaci.
Tedy ne, co si někdo myslel, nebo psali v nějakém článku.

Prý si dali pozor, aby lidem nehrozil trest i za normální seznamování. Jak? Proč tam není zmíněno jakým přesným zněním zákona to zajistili? Prohlášení, že zákon napsali dobře, ať si nechají na plakáty předvolební kampaně. "Prostě to uděláme!"

Nu, další krok k dokonalé totalitě

Komunisti ještě budou čumět, co zastánci genderové vyváženosti ještě roztočí.

Autorkou zákona je samozřejmě ministryně pro genderovou vyváženost.

Mezitím ve Švédsku jsou v povinných mateřských školách učitelé nuceni děti oslovovat "příteli" nebo jiným genderově vyváženým termínem (chtějí v nich vymýtit představu, že jsou dvě pohlaví).

Pokud rodiče nedělají tu samou masírku i doma, jsou jim státem děti odebrány.

Obecně mi přijde poměrně záhadou, proč v novinách prakticky nikdy nevidíme citace zákonů?

Od lidí se předpokládá, že se v nich orientují, nebo skončí ve vězení, ale nejsou podnikány žádné kroky, jak komplikovanou oblast práva alespoň trochu lidem přiblížit. Nevím, proč tomu tak je pouze u daňového přiznání.

Právo je komplikované. Právnicí spolu se zákonodárci jsou tu od toho, aby se postarali o tu složitější část - vytváření moudrých formulací, které budou spravedlivé. Ale pokud jsou tak složité, že ani nemá smysl je v debatách o zákonech zmiňovat, pak proč bych měl věřit, že se balení nestane být nebezpečné pro toho odvážnějšího udělat první krok?

On taky neví dopodrobna, koho oslovuje. Křivá obvinění jsou i v ČR údajně velmi běžná a policie si s nimi neví moc rady, protože často odhalí, že si žena vše kompletně vymyslela. Často ve chvíli, kdy pár plánuje rozvod. V řadě případů se pak žena přiznala, když policie vyšetřovala její tvrzení o znásilnění nebo zneužívání dětí manželem. Některé zmanipulovaly i děti, aby lhaly u soudu. Když to policie začne vyšetřovat, tak z nich údajně padá, že jen myslely, že tím vysoudí víc peněz v rozvodovém řízení. Překvapí je, že police nebere taková obvinění na lehkou váhu?

https://refresher.cz/54713-Za-piskani-na-zeny-ci-muze-na-ulici-te-ve-Francii-ceka-pokuta-ve-vysi-az-750-eur-Novy-zakon-chce-aby-se-lide-citili-bezpecneji?gdpr-accept=1

https://eu.usatoday.com/story/news/nation-now/2018/08/02/france-outlaws-catcalling-gender-based-harassment-fines/895550002/

https://www.vogue.com/article/france-outlaws-catcalling-street-harassment-illegal

https://www.politico.eu/article/france-gender-equality-well-make-cat-calling-a-punishable-offense/

Autor: Jiří Míka | čtvrtek 6.9.2018 20:46 | karma článku: 29.04 | přečteno: 1468x


Další články blogera

Jiří Míka

Ženy by měly pracovat max 34 hodin v týdnu za stejné peníze, rozhodli vědci

Například Australská národní univerzita odhalila, že ženy trpí vyhořením, pokud pracují celý týden. Oproti mužům se totiž musí starat o rodinu, domácnost, vlastní zdraví a vztahy. Oproti mužům - ti stresem z práce netrpí.

19.8.2018 v 18:07 | Karma článku: 21.19 | Přečteno: 883 | Diskuse

Jiří Míka

Hutkova píseň přející si smrt Zemana je skutečně moc

Zeman lidem v řadě věcí vadí, ale volat po něčí smrti je přes čáru... Podobně mi přijde jako si přát smrt Grebeníčka, Jakeše apod.

5.8.2018 v 18:06 | Karma článku: 36.67 | Přečteno: 1459 | Diskuse

Jiří Míka

Potraty se dočkaly svého festivalu hrdosti

Potraty jsou kontroverzní téma. Pro někoho ale důvodem k oslavě. Aktivisté "Díky Bohu za potraty" nadšeně tvrdí "Měj si klidně 20 potratů.". Volají po užívání si života bez jakékoliv zodpovědnosti.

24.7.2018 v 14:57 | Karma článku: 24.93 | Přečteno: 945 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

Mnichov 1938 - Nacistické a neonacistické recepty už nikdy!

Základním poučením z událostí kolem Mnichova 1938 je varování před démonem nacionalizmu ve všech jeho starých i nových podobách. Nacionalizmus napáchal v lidské historii už dost zla, válek a utrpení. Už nikdy více!

25.9.2018 v 20:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Výstava o důstojnosti veřejného prostoru na nedůstojném veřejném prostranství

aneb pohnou se ledy a stane se „buzerplatz“ (jak se lidově říkávalo Staliňáku – nyní náměstí Dr. M. Horákové) důstojným veřejným prostorem, za který se nemusí občané Karlových Varů stydět?

25.9.2018 v 17:14 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 109 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Jedu si to užít

Tak máme zase po mnoha letech na MS v judu ženu! Alice Matějčková udělala za poslední rok velký pokrok, ale zas tak moc se od ní napoprvé neočekává. A jí to vyhovuje. V rozhovoru pro rozhlas prohlásila, že si to jede užít.

25.9.2018 v 13:48 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 355 | Diskuse

Monika Plocová

Není to škoda?

“Je mi 16 let a nemám rád nové věci. Z čehokoliv, co je pro mě nové a je to spojené s mojí osobou ( to je mimo rodinu a kamarády ), mám zvláštní pocit. Jsem z toho nervózní a nesvůj. Celkově se sám se sebou necítím dobře.

25.9.2018 v 10:43 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 579 | Diskuse

Petr Šindelář

Hory nesplněných slibů kvůli neschopnosti politiků stále rostou (4. díl)

Za téměř 28 roků jsou vyšší než Himaláje a dalšími nereálnými sliby nyní kandidáti přímo hýří. I když zatím nic nemají, slibují občanům více vody, více bytů a nebo jak rychle zatočí s nepřizpůsobivými. Blíží se komunální volby...

25.9.2018 v 9:52 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 211 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz