Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde jsou Skripalovi? Existuje alespoň jedno jejich vyjádření ke kauze?

14. 05. 2018 9:30:29
Máme tu přeživší oběti útoku jedem. Mezinárodní krizi obviňování, kdo za útok může. Ale když to Skripalovi přežili, proč nedošlo k žádnému jejich veřejnému vystoupení? Nevím ani o jediném. Existuje nějaké?

Od návratu z nemocnice dcery Skripala jsme mohli v médiích číst pár vyjádření Skripalové, které nám toho příliš neřekly.

Ale když jsem se nad tím pozastavil, tak vlastně neexistuje jediné veřejné interview nebo alespoň audiovizuální záznam takového rozhovoru.

Mezitím Británie oznámila, že zvažuje vytvořit pro Skripalovou a jejího též uzdraveného otce novou falešnou identitu a najít jim domov pravděpodobně v USA. Tam je prý "méně pravděpodobné, že budou zabiti". Hmm, přemýšlím, jestli je dobrý nápad všem sdělovat, kde asi budou! :-) Důkazy o útoku jsou tajné, ale s klidem zveřejnili pravděpodobnou zemi, kam budou převezeni, aby nikdo nevěděl, kde jsou. Dává to smysl?

Ale ok, možná potřebujeme vědět, že to bude pravděpodobně USA, kde budou pod falešnou identitou, a už nikdy nebude možné získat jejich vyjádření k celé věci. Ale nebylo by vhodné jako u každého trestného činu znát vyjádření obětí? Když už máme tu skvělou možnost, že dle vyjádření tvůrce Novičoku, museli být intoxikováni cituji "téměř zanedbatelnou dávku Novičoku", a tedy přežili, a dokonce normálně fungují. Z nějakého důvodu zabil Novičok jen jejich domácí mazlíčky (*). Skutečné štěstí.

A přitom žádné interview. Byl jsem dost zvědavý na jejich vyjádření k věci. Jediné, co máme, jsou tlumočená vyjádření třetích stran. Skripalová prý řekla tohle a tamto. Ale nikde ona osobně. Kromě nahrávky telefonního hovoru z nemocnice, kde má říkat, že on i otec jsou v pořádku, a budou brzo propuštěni z nemocnice.

Kdyby to bylo naopak

Představte si, že americká rodina (tatínek agent) odcestuje do Ruska, kde na ně bude spáchán atentát jedem. Rusko z něj obviní USA a odmítne poskytnout důkazy z místa činu, diskuzi i kontakt s nimi, když by to přežili. Řekli by, že jim najdou nové lepší bezpečné místo. Možná někde na Sibiři. USA by tvrdili, že je to únos, ale kdo by věřil USA? A Američani by si řekli "No je fakt, že pokud v tom máme prsty, i když existují pouze utajované důkazy, pak si můžou dělat, co chtějí."

Asi tuším, co lze namítnout. No přece kvůli jejich ochraně. Nejdřív jim nechtěli přitěžovat stav, když byli v nemocnici. No a teď máme strach, aby je někdo náhodou nezabil. Dokončit svou (nepodařenou) práci.

A protože je strach o jejich bezpečí, tak není možné udělat interview. Rovnou přejdeme k vytvoření nové identity a už od nich nic nikdy neuslyšíme (možná zas jen o nich). Copak velmoc, jakou je Británie, snad neumí zajistit bezpečí pro interview? To mi hlava nebere. Jaký problém by byl udělat interview pod dohledem bezpečnostních služeb? Vybuchla by tam atomová bomba, aby je tentokrát zaručeně zabili (z důvodů, které ani nejsou úplně jasné)?

Nemáme dokonce ani někde ve skrytu natočené vyjádření, které sice v dnešní době lze vytvořit na počítači, ale kupodivu nemáme ani to. A to jsme vídali seriál vzkazů Usamy Bin Ladina celé roky, a to ho zároveň hledaly světové mocnosti s nejmodernějšími technologiemi.

Přijde mi to více než absurdní, že se nad tím ani nepozastavují média. Alespoň jsem si ničeho takového nevšiml. Možná to novinářům stačí a nechají se odbýt. Ale čím víc nad tím přemýšlím, tím méně dává celá situace smysl.

Hovoříme tu o trestném činu, kde chybí důkazy, ale i vyjádření samotných obětí.

Já myslím, že je problém v tom, že mediální pohled často působící jako scénář z hollywoodského akčního filmu. Ve filmech bývá realita často zjednodušená do někdy až nelogických vývojů scénáře, kde se i aktéři chovají někdy nelogicky, nebo něco nedává smysl, ale efekty jsou zajímavé.

Jenže tohle není film a nějak nechápu, že po dvou měsících se v médiích ani neobjevil zájem o Skripalovi. Jejich jméno slyšíme skoro denně, ale ve skutečnosti o nich moc nevíme. Jejich verze příběhu by určitě vrhla jasnější světlo na celou kauzu.

Jiná varianta

Dovolte mi zapojit trochu paranoii do toho (ne)umírání. Kdyby útok provedl někdo z Britů, ne nutně stát jako takový ale řekněme i jen klika konspirátorů, pak může být problém, pokud by Skripalovi někdy znovu spatřili světlo světa. Dostanou novou identitu a skončí bůhvíkde. Nejvíc v bezpečí budou prý v USA. Anebo budou mít "nehodu" cestou tam? Jen spekuluji, ale podobné spekulace jsou o Rusku zcela běžné.

V takovém scénáři by opravdu dávalo smysl, proč z neznámého důvodu není žádné interview se Skripalovými. Proč máme jen tlumočená vyjádření, že Skripalová odmítá pomoc od Ruska. Protirusky zaměření lidé si ještě řeknou "Dobře holka! Správně si ukázala Rusákům fakáče!". Ale popravdě lze i snadno pochybovat, že to jsou skutečně její slova. Jak to můžeme vědět? (Když pro mě bez logického důvodu chybí vystoupení Skripalových do médií.)

Situace má ještě vážnější stránku. Rusko takové jednání označilo za možný únos.

Však odložme představu, že Rusové jsou geneticky/kulturně degenerovaní, že se jim nedá NIKDY věřit (to samé říká autor tohoto jedu - Rusko prý bude lhát za KAŽDÉ vlády), a vezměme v úvahu, že Skripalová, ruská občanka, přicestovala do Británie, a britská vláda s ní odmítá Rusku umožnit kontakt - s plánem ji dokonce vytvořit novou identitu a převoz někam, aby se po ní slehla zem.

A teď jste stát, kterému zmizel občan. Britové tvrdí, že Rusové nemají nárok na nic, protože přece víme, že celou věc stejně způsobili oni (sic jasné důkazy dokonce chybí). To je argumentace bez logiky i věcnosti. Takové vnímání reality odpovídá klinické paranoii. Že to udělali oni, se dokonce ví od prvního dne útoku.

Tedy proč chybí interview se Skripalovými? Byli uneseni?

Prostě mi není jasné, proč chybí rozhovor s obětmi útoku. Až to skoro dává vzniku nezanedbatelným dohadům, jestli z nějakého důvodu nesmí tito lidé promluvit. Nakonec i to bývá důvod samotných atentátů. I když zabít místo cíle jeho kočku a morčata je trochu jak z Růžového pantera.

Dodatek

* Dle médií zemřela Skripalova morčata pravděpodobně "na nedostatek vody" a kočku utratil veterinář, protože byla prý ve "zbídačeném stavu". Ale záleží na to, kde si to přečtete. Dle jiných médií pošla na Novičok i morčata. Nechápu proč do domova Skripala vstoupili až o měsíc později? Pak bych chápal dehydrataci i kočku ve špatném stavu, pokud ta zvířata neměla měsíc co jíst a pít. (Možná mi něco uniká ale být Colombo, tak je to jedno z prvních míst, kam se půjdu podívat. Klidně v ochranném plášti. Drobnost, ale ty jsou někdy podstatné).

Autor: Jiří Míka | pondělí 14.5.2018 9:30 | karma článku: 37.42 | přečteno: 1093x


Další články blogera

Jiří Míka

Kdy ale Rusko tvrdilo, že se náš stát podílel na chemickém útoku?

Ruská kauza s údajným obviněním, že se Česká republika měla podílet na chemickém útoku... explicitně zdůrazňováno jakožto stát, ne jednotlivec. Ale nikde jsem takové vyjádření Rusů neviděl. Jen hysterii z "vlastizrady Zemana".

11.5.2018 v 9:06 | Karma článku: 33.70 | Přečteno: 708 | Diskuse

Jiří Míka

Obhajoba útočení na jiné státy aneb proč jsme lepší než jiní

Fakta mohou být sporná, protože v globalizovaném světě máme sice informace z jeho různých koutů, ale jsou často kusé, máme na ně omezený čas a do nějaké míry musíme důvěřovat v jejich pravdivost bez osobního ověření. Nicméně...!

18.4.2018 v 12:44 | Karma článku: 39.09 | Přečteno: 1336 | Diskuse

Jiří Míka

Mezinárodní koalice pokrytců - důkazy chtějí jen zrádci

Martin Stropnický řekl, že hledat důkazy je ztráta času a kolaborace s nepřítelem. Plýtváním času je mandát od RB OSN, čímž lze Trumpův útok na Sýrii považovat za válečný zločin, který Stropnický schvaluje.

15.4.2018 v 15:26 | Karma článku: 43.63 | Přečteno: 2420 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Tomio Okamura podporuje příliv islamistů do ČR

Ale možná o tom neví. Nebo možná ví, a pak by to bylo horší. U něho člověk totiž nikdy neví, protože on se kdysi hlásil k TOP 09 a ODS, chtěl zaměstnávat cizince, protože prý pracují líp než Češi a chválil islám.

25.5.2018 v 12:22 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 162 | Diskuse

Jaromír Petřík

Řídí současnou ČSSD Zdeněk Bakala a TOP09?

V současné době se objevují spekulace, zda ČSSD opravdu řídí Jan Hamáček, nebo ze zákulisí tahá za nitky Zdeněk Bakala s některými politiky z TOP09 prostřednictvím neziskovky ASPEN.

25.5.2018 v 11:25 | Karma článku: 26.00 | Přečteno: 627 | Diskuse

Vilém Barák

Máme ministrovi platit kursy čtení a psaní?

Bylo by správné, kdyby si ministři z veřejných peněz začali platit kursy stepování, klaunovství a žonglování s talíři, aby mohli zabavit novináře na tiskových konferencích a zvýšit svoji přitažlivost pro média?

25.5.2018 v 11:11 | Karma článku: 18.65 | Přečteno: 574 | Diskuse

Jan Dvořák

Poslanec v bytě nic omamného nepěstoval, ačkoli málem strhnul elektroměr

Cifršpiónům ze servisních služeb Poslanecké sněmovně neunikl mnohanásobný nárůst spotřeby elektřiny ve služebním bytě pirátského poslance Vymazala.

25.5.2018 v 9:44 | Karma článku: 21.09 | Přečteno: 723 | Diskuse

Monika Pilloni

Nigerijec zmlátil policistu: okamžitě propuštěn, protože je to žadatel o azyl

Nigerijec zmlátil karabiníka: přesto, že byl odsouzen na dva roky, tak je okamžitě puštěn na svobodu. Je totiž žadatelem o azyl, ale brzy bude hrát jiná muzika! Až bude nová vláda, pachatel - žadatel o azyl bude okamžitě vyloučen

25.5.2018 v 9:00 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 1609 | Diskuse

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.