Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komentář HN se zamýšlí nad tím, proč Rusové jako takoví jsou prostě jiní

10. 04. 2018 12:42:46
Petr Honzejk se v článku "Proč Rusko tak lže a proč mu někteří u nás tak fandí" zabývá prolhaností Ruska. Odpíchl se lamentací, proč nám Rusko lže s vraždou agenta. Nicméně nikdo dosud neprokázal, kdo má vlastně pravdu.

Ano, Rusko může mít motiv, jak bývá nastiňováno: zabili ho takhle okatě, aby ukázali Západu sílu. Vysvětluje se to na základě tzv. ruské nátury, která touží po převaze, moci. To jistě nejde vyloučit. S Rusy jsme si (nejen) zde v Čechách užili své.

Já Rusů moc v životě nepoznal a má zkušenost tohle nepotvrzuje, nicméně národy asi nějakou svou kulturní tendenci mají všechny. Jen je asi potřeba si dát pozor nesjet k přehnaným generalizacím.

Fakta jsou taková, že nejsou veřejně známé žádné důkazy, že by s útokem na pana Skripala mělo Rusko cokoliv společného. Kritické reakce k Rusku v této věci se důkazy ani nezabývají a spíš se pozastavují nad tím, proč Rusko automaticky lže.

V komentáři Hospodářských novin jsem se dočetl odkazy na doby dávno minulé:

Vysvětlení možná není tak složité. Nabídl nám ho už v roce 1844 Karel Havlíček Borovský v knížce Obrázky z Rus. Když pozoroval ruské kupce, zaujalo ho, že šidí jinak než kupci v Evropě − s jakousi samozřejmostí a potěšením. "Někoho ošidit u nich znamená toliko být chytřejším, za nedovolenou věc se to nemá, nýbrž ke cti slouží," napsal Havlíček......

https://archiv.ihned.cz/c1-66098710-proc-rusko-tak-lze-a-proc-mu-nekteri-u-nas-tak-fand

Napadlo mě u toho, že vyměnit si v článku Rus za Žid, tak máme pěknou polízanici z antisemitismu... Nebo podobně kategoricky a do minulosti sahajíc hodnotit Araby resp. muslimskou kulturu z xenofobie.

Takové opovržení bývá nejčastěji spojováno s vytahováním dávné minulosti. Asi podobně ve vztahu, když se začne v hádce vytahovat staré prádlo, asi nejdeme správným směrem.

Tady se pracuje s představou, že je tu v ČR nemalá parta nadšenců do Ruska, kteří budou obhajovat každý jejich průšvih a záměrně nebo nevědomě šířit dezinformace. A to způsobem jakoby Rusko bylo jediné, kdo v dnešní době používá propagandu.

Řeknu vám, co vidím já. Nejsou žádné důkazy. Celou věc mohl klidně udělat někdo třetí (např. aby zatáhl Evropu do konfliktu s Ruskem). Když se snížíme k tomu, že nepotřebujeme důkazy, a stačí nám dojem (nebo dokonce ke generalizacím na základě dávné minulosti), pak jsme už vlastně prohráli. Co? Vlastní hodnoty svobody, pravdy a tý zas**** lásky, o které dnes liberální demokraté rádi básní, ale neumí ji aplikovat na lidi s jiným názorem (to jsou pro ně agenti nepřátelských sil) nebo domnělé či skutečné nepřátele.

Na ně už mají nachystaný ten druhý metr. Jak bychom článek asi vnímali, kdyby rozebíral, jak Židé dělali před pár sty lety to či ono? Nebo v debatě o íránském jaderném programu vytahovat obyčeje z Blízkého východu?

Sečteno a podtrženo. Nejsou žádné důkazy. A vědci z britské laboratoře před pár dny oznámili, že nejsou schopni říct, odkud jed pochází. Teď si to porovnejte s dřívějším tvrzením britského ministra Borise Johnsona, který v TV interview řekl, že mu předtím potvrdili, že jed pochází na 100% z Ruska. Tak kdo tu je vlastně ten nejpravdomluvnější?

Svého času jsem Rusy nesnášel (nebo se jich spíš bál). Nemohl jsem vystát ani ten jejich jazyk, jak připomínal totalitu. Takový bych se asi liberálním demokratům líbil. Sic nevím, co myslí furt tou láskou a tolerancí.

Dnes jsme s Ruskem v míru a jsou tu lidé, kteří dělají vše pro to, aby narušili diplomatické vztahy i za cenu popření presumpce neviny. Aplikují válečnou mentalitu. Možná že ve válce s nacistickým Německem nebyl důvod ověřovat každou informaci, jestli Hitlerovi náhodou nekřivdíme. Ale v takové situaci teď nejsme. Pokud už teď je nulová snaha vyslechnout druhou stranu (nebo dokonce jim dát vzorek jedu, aby si mohli sami udělat analýzu), jakou mentalitu bychom asi měli být s Rusy ve válce? Už by bylo jedno, kdo má v čem pravdu.

Nevíme, kdo dvojitého agenta otrávil. Bez důkazů obviňovat, i pokud bychom skutečně měli pravdu, ztrácíme vlastní morálku. A civilizace, kterou bychom tím zachránili, možná nebude k žití. To se totiž týká našich hodnot, ne Ruska.

P.S. Hlavně že to ještě před pár lety bylo naopak. Vše z Východu supr, ze Západu jen smrad a zmar. Teď přesně naopak. Opět je to velice ověřené a zaručeně jednostranné. Orwell by se smál.

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Jiří Míka | úterý 10.4.2018 12:42 | karma článku: 35.81 | přečteno: 1073x


Další články blogera

Jiří Míka

Obhajoba útočení na jiné státy aneb proč jsme lepší než jiní

Fakta mohou být sporná, protože v globalizovaném světě máme sice informace z jeho různých koutů, ale jsou často kusé, máme na ně omezený čas a do nějaké míry musíme důvěřovat v jejich pravdivost bez osobního ověření. Nicméně...!

18.4.2018 v 12:44 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 1289 | Diskuse

Jiří Míka

Mezinárodní koalice pokrytců - důkazy chtějí jen zrádci

Martin Stropnický řekl, že hledat důkazy je ztráta času a kolaborace s nepřítelem. Plýtváním času je mandát od RB OSN, čímž lze Trumpův útok na Sýrii považovat za válečný zločin, který Stropnický schvaluje.

15.4.2018 v 15:26 | Karma článku: 43.55 | Přečteno: 2360 | Diskuse

Jiří Míka

Boris Johnson má máslo na hlavě. Lhal o důkazu, že za útokem jedem stálo Rusko

Před pár dny britská laboratoř Porton Down oznámila, že nebyla, a nebude schopna určit původce jedu Novičok. Britský ministr Johnson nicméně novinářce DW dříve řekl, že mu z Porton Down potvrdili, že původcem je Rusko.

8.4.2018 v 14:01 | Karma článku: 45.21 | Přečteno: 4877 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Johana Kroupová

Smazaný blog - “Requiem za zabitého chlapce” Smrt cestou ze školy a dojdou naše děti domů?

Znovu vkládám poupravený blog. Nejsem tak zapomnětlivá, abych ho vkládala dvakrát, ale smazali mi ho, protože jsem použila jsem slovo vrah.., to se nesmí ani obecně...

22.4.2018 v 20:52 | Karma článku: 27.69 | Přečteno: 969 | Diskuse

Robert Troška

Kardinál Duka: útok na rodinu, předání petice

V rámci převezení ostatků kardinála Berana do Prahy vystoupil kardinál Duka se zásadním projevem, ve kterém popsal útoky na rodinu a další témata. Po projevu v katedrále byla kardinálu Dukovi předána petice na jeho podporu.

22.4.2018 v 19:16 | Karma článku: 28.86 | Přečteno: 750 | Diskuse

Josef Prouza

Děti Shakespearovi už absolutně nerozumí. Přeložil jsem Romea a Julii do internetové řeči

A byla to kláda! Zachovat odkaz velikána Williama, aby mu vůbec mladí rozuměli, byl porod. Trochu jsem i pozměnil děj, aby ho dnešní generace pochopila. A teď jdu na Hamleta. Název: 2B || !2B. (Být či nebýt - pro zaostalé starce).

22.4.2018 v 16:36 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 531 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Zpráva ze zasedání ÚV KSČM

Naší agentuře Hádám se podařilo jako jediné proniknout na první uzavřené povolební zasedání ÚV KSČM po projevu Miloše Zemana na jejich sjezdu.

22.4.2018 v 16:27 | Karma článku: 28.10 | Přečteno: 776 | Diskuse

Hana Šťastná

Od proražených gum k pohnojenému Arabskému jaru

„Kamarádka“ se dala dohromady s mým ex-vyvoleným. Pod záminkou, že mu vytmaví, jak moc mi ublížil, ode mne vylákala číslo jeho mobilu a šup, za měsíc už s ním letěla na Maledivy. Aniž by se mi k té nové lásce a výletu přiznala.

22.4.2018 v 15:28 | Karma článku: 27.33 | Přečteno: 887 | Diskuse

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.