Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komentář HN se zamýšlí nad tím, proč Rusové jako takoví jsou prostě jiní

10. 04. 2018 12:42:46
Petr Honzejk se v článku "Proč Rusko tak lže a proč mu někteří u nás tak fandí" zabývá prolhaností Ruska. Odpíchl se lamentací, proč nám Rusko lže s vraždou agenta. Nicméně nikdo dosud neprokázal, kdo má vlastně pravdu.

Ano, Rusko může mít motiv, jak bývá nastiňováno: zabili ho takhle okatě, aby ukázali Západu sílu. Vysvětluje se to na základě tzv. ruské nátury, která touží po převaze, moci. To jistě nejde vyloučit. S Rusy jsme si (nejen) zde v Čechách užili své.

Já Rusů moc v životě nepoznal a má zkušenost tohle nepotvrzuje, nicméně národy asi nějakou svou kulturní tendenci mají všechny. Jen je asi potřeba si dát pozor nesjet k přehnaným generalizacím.

Fakta jsou taková, že nejsou veřejně známé žádné důkazy, že by s útokem na pana Skripala mělo Rusko cokoliv společného. Kritické reakce k Rusku v této věci se důkazy ani nezabývají a spíš se pozastavují nad tím, proč Rusko automaticky lže.

V komentáři Hospodářských novin jsem se dočetl odkazy na doby dávno minulé:

Vysvětlení možná není tak složité. Nabídl nám ho už v roce 1844 Karel Havlíček Borovský v knížce Obrázky z Rus. Když pozoroval ruské kupce, zaujalo ho, že šidí jinak než kupci v Evropě − s jakousi samozřejmostí a potěšením. "Někoho ošidit u nich znamená toliko být chytřejším, za nedovolenou věc se to nemá, nýbrž ke cti slouží," napsal Havlíček......

https://archiv.ihned.cz/c1-66098710-proc-rusko-tak-lze-a-proc-mu-nekteri-u-nas-tak-fand

Napadlo mě u toho, že vyměnit si v článku Rus za Žid, tak máme pěknou polízanici z antisemitismu... Nebo podobně kategoricky a do minulosti sahajíc hodnotit Araby resp. muslimskou kulturu z xenofobie.

Takové opovržení bývá nejčastěji spojováno s vytahováním dávné minulosti. Asi podobně ve vztahu, když se začne v hádce vytahovat staré prádlo, asi nejdeme správným směrem.

Tady se pracuje s představou, že je tu v ČR nemalá parta nadšenců do Ruska, kteří budou obhajovat každý jejich průšvih a záměrně nebo nevědomě šířit dezinformace. A to způsobem jakoby Rusko bylo jediné, kdo v dnešní době používá propagandu.

Řeknu vám, co vidím já. Nejsou žádné důkazy. Celou věc mohl klidně udělat někdo třetí (např. aby zatáhl Evropu do konfliktu s Ruskem). Když se snížíme k tomu, že nepotřebujeme důkazy, a stačí nám dojem (nebo dokonce ke generalizacím na základě dávné minulosti), pak jsme už vlastně prohráli. Co? Vlastní hodnoty svobody, pravdy a tý zas**** lásky, o které dnes liberální demokraté rádi básní, ale neumí ji aplikovat na lidi s jiným názorem (to jsou pro ně agenti nepřátelských sil) nebo domnělé či skutečné nepřátele.

Na ně už mají nachystaný ten druhý metr. Jak bychom článek asi vnímali, kdyby rozebíral, jak Židé dělali před pár sty lety to či ono? Nebo v debatě o íránském jaderném programu vytahovat obyčeje z Blízkého východu?

Sečteno a podtrženo. Nejsou žádné důkazy. A vědci z britské laboratoře před pár dny oznámili, že nejsou schopni říct, odkud jed pochází. Teď si to porovnejte s dřívějším tvrzením britského ministra Borise Johnsona, který v TV interview řekl, že mu předtím potvrdili, že jed pochází na 100% z Ruska. Tak kdo tu je vlastně ten nejpravdomluvnější?

Svého času jsem Rusy nesnášel (nebo se jich spíš bál). Nemohl jsem vystát ani ten jejich jazyk, jak připomínal totalitu. Takový bych se asi liberálním demokratům líbil. Sic nevím, co myslí furt tou láskou a tolerancí.

Dnes jsme s Ruskem v míru a jsou tu lidé, kteří dělají vše pro to, aby narušili diplomatické vztahy i za cenu popření presumpce neviny. Aplikují válečnou mentalitu. Možná že ve válce s nacistickým Německem nebyl důvod ověřovat každou informaci, jestli Hitlerovi náhodou nekřivdíme. Ale v takové situaci teď nejsme. Pokud už teď je nulová snaha vyslechnout druhou stranu (nebo dokonce jim dát vzorek jedu, aby si mohli sami udělat analýzu), jakou mentalitu bychom asi měli být s Rusy ve válce? Už by bylo jedno, kdo má v čem pravdu.

Nevíme, kdo dvojitého agenta otrávil. Bez důkazů obviňovat, i pokud bychom skutečně měli pravdu, ztrácíme vlastní morálku. A civilizace, kterou bychom tím zachránili, možná nebude k žití. To se totiž týká našich hodnot, ne Ruska.

P.S. Hlavně že to ještě před pár lety bylo naopak. Vše z Východu supr, ze Západu jen smrad a zmar. Teď přesně naopak. Opět je to velice ověřené a zaručeně jednostranné. Orwell by se smál.

Autor: Jiří Míka | úterý 10.4.2018 12:42 | karma článku: 35.91 | přečteno: 1129x


Další články blogera

Jiří Míka

Za balení ženy ve městě může hrozit pokuta až 750 Euro na místě?

Tzv. catcalling zákon (z anglického termínu pro hvízdání na holky nebo ženě říkat komplimenty "jsi kočka") byl v srpnu úspěšně schválen ve Francii.

6.9.2018 v 20:46 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 1468 | Diskuse

Jiří Míka

Ženy by měly pracovat max 34 hodin v týdnu za stejné peníze, rozhodli vědci

Například Australská národní univerzita odhalila, že ženy trpí vyhořením, pokud pracují celý týden. Oproti mužům se totiž musí starat o rodinu, domácnost, vlastní zdraví a vztahy. Oproti mužům - ti stresem z práce netrpí.

19.8.2018 v 18:07 | Karma článku: 21.19 | Přečteno: 883 | Diskuse

Jiří Míka

Hutkova píseň přející si smrt Zemana je skutečně moc

Zeman lidem v řadě věcí vadí, ale volat po něčí smrti je přes čáru... Podobně mi přijde jako si přát smrt Grebeníčka, Jakeše apod.

5.8.2018 v 18:06 | Karma článku: 36.67 | Přečteno: 1459 | Diskuse

Jiří Míka

Potraty se dočkaly svého festivalu hrdosti

Potraty jsou kontroverzní téma. Pro někoho ale důvodem k oslavě. Aktivisté "Díky Bohu za potraty" nadšeně tvrdí "Měj si klidně 20 potratů.". Volají po užívání si života bez jakékoliv zodpovědnosti.

24.7.2018 v 14:57 | Karma článku: 24.93 | Přečteno: 945 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

Mnichov 1938 - Nacistické recepty už nikdy!

Základním poučením z událostí kolem Mnichova 1938 je varování před démonem nacionalizmu ve všech jeho starých i nových podobách. Nacionalizmus napáchal v lidské historii dost zla, válek a utrpení. Už nikdy více!

25.9.2018 v 20:48 | Karma článku: 6.11 | Přečteno: 92 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Výstava o důstojnosti veřejného prostoru na nedůstojném veřejném prostranství

aneb pohnou se ledy a stane se „buzerplatz“ (jak se lidově říkávalo Staliňáku – nyní náměstí Dr. M. Horákové) důstojným veřejným prostorem, za který se nemusí občané Karlových Varů stydět?

25.9.2018 v 17:14 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Jedu si to užít

Tak máme zase po mnoha letech na MS v judu ženu! Alice Matějčková udělala za poslední rok velký pokrok, ale zas tak moc se od ní napoprvé neočekává. A jí to vyhovuje. V rozhovoru pro rozhlas prohlásila, že si to jede užít.

25.9.2018 v 13:48 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 369 | Diskuse

Monika Plocová

Není to škoda?

“Je mi 16 let a nemám rád nové věci. Z čehokoliv, co je pro mě nové a je to spojené s mojí osobou ( to je mimo rodinu a kamarády ), mám zvláštní pocit. Jsem z toho nervózní a nesvůj. Celkově se sám se sebou necítím dobře.

25.9.2018 v 10:43 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 585 | Diskuse

Petr Šindelář

Hory nesplněných slibů kvůli neschopnosti politiků stále rostou (4. díl)

Za téměř 28 roků jsou vyšší než Himaláje a dalšími nereálnými sliby nyní kandidáti přímo hýří. I když zatím nic nemají, slibují občanům více vody, více bytů a nebo jak rychle zatočí s nepřizpůsobivými. Blíží se komunální volby...

25.9.2018 v 9:52 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 211 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz