Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Snahy potopit novou českou hru kvůli údajnému nacismu, rasismu a sexismu

4. 02. 2018 19:31:16
Ve středověku tu v Čechách údajně pobíhala řada černochů a muslimů. Nebojovala Evropa tehdy s Turky? Na základě absence černochů v české kotlině a jeho to obhajujících tweetů byl vývojář hry obviněn z ledasčeho včetně neonacismu.

Kolikrát jsme ten příběh viděli. Minoritní skupinka SJW (bojovníků za lidská prava) si stěžuje na další aféru. Nově někteří Němci veřejně deklarovali, že budou tuto hru bojkotovat.

Když jsem trochu prozkoumal téma, našel jsem, že většina lidí se celé kauze vysmívá jako dalšímu trapnému pokusu dělat aféru z ničeho. Podobně tedy jako u ostatních témat SJW jde jen o malou hlučnou minoritu ublíženců z USA a Německa. Zesílenou mediálním fokusem převážně herních magazínů (zahraničních a českých).

Myslím, že dobře situaci popisuje článek na český gamebro.cz:

Pokud se na všechna tato nařčení podíváte podrobně, zjistíte, že se nějakým způsobem otírají o realitu, jsou však často vytržena z kontextu a poněkud účelově pospojována s cílem démonizovat kontroverzního herního vývojáře, který si zakládá na tom, že není politicky korektní a ze všeho nejvíce se zastává možnosti svobodně se vyjádřit.

Sám Daniel Vávra se nařčením brání tím, že Kingdom Come: Deliverance se svým týmem vyvíjí podle aktuálního stavu vědění o tehdejší době. Zároveň ho uráží, když mu někdo předhazuje pravicový extremismus. Poukazuje na to, že jeho předci byli za nacionálněsocialistického německého režimu perzekvováni a že je tím posledním, kdo by podporoval podobné ideologie.

http://www.gamebro.cz/nemci-vyzyvaji-k-bojkotu-kingdom-come-deliverance-tvurce-dan-vavra-pry-rasista-sexista/

Já na to náhodou natrefil v herní diskuzi na diskuzním serveru nyx.cz.

Zkusil jsem si na Google najít, čím se měl Vávra provinit. Kritika absence lidí tmavší pleti v jeho hře se totiž měla rozrůst v jeho "rasistické a sexistické" tweety. Označit někoho dokonce i za neonacistu musí mít nějaký důvod.

Když to zkrátím. Nic takového jsem nikde nenašel.

Daniel Vávra, český vývojář původně u Illusion Softworks, který se podílel na hrách Hidden & Dangerous, Mafie (2K Czech) a později rozjel tento svůj vlastní projekt středověké hry z prostředí Čech s názvem Kingdom Come Deliverance, byl zde mimo jiné označen za neonacistu, mysoginistu, sexistu a také č*ráka, ubo*áka, ubrečence. V neposlední řadě také za p*čuse.

Zeptal jsem se tedy v oné nyx diskuzi na důvody označovat Vávru za rasistu, za což jsem sklidil urážky mé osoby, že se hloupě ptám. Copak kritikům Vávry chybí slušné chování se umět vyjadřovat bez vulgarit? Prý jsem byl se svými alt-right konspiračními kecy v diskuzi offtopic, takže je zjevně OK tam Vávru nálepkovat jako nacistu, ale kdo chce, aby to něčím podložili, je náckem také. Vůbec je zajímavé, jak se bojovníci za lidská práva prakticky neustále vyjadřují pouze skrze vulgarity. A obhajovat pomocí intelektu a argumentů své absurdity nehodlají, protože "s nácky se nabaví". Emoce považují za důležitější než fakta. Že označit někoho za nácka může vyvolat nepříjemné emoce v dotyčném, jim nedochází.

Natož že úplně nesmyslně mohou uškodit finační úspěšnosti plánovaného vydání této hry člověka, který má ve hře své peníze.

Pro ukázku trailer ze hry:

Zatímco v Česku půjde bez pochyb o herní událost roku, ve zbytku světa panuje spíše opatrná zvědavost. Jestli se týmu Warhorse kontroverzního Dana Vávry podaří uspět i mimo hranice, teprve uvidíme, rozhodně však pro to dělá maximum.

Zdroj: https://bonusweb.idnes.cz/kingdom-come-trailer-hry-087-/Novinky.aspx?c=A180202_065117_bw-novinky_srp

Tak nebo tak neposkytli jediný odkaz mající prokazovat jeho rasismus. Ale asi 30 příspěvků se zabývalo útoky na mě, a že bych měl dostat zákaz přístup do diskuze. Zajímavé.

Nejde ani tak jen o nyx ale obecně všudepřítomný postoj SJW ke kritice svých vlastních argumentů, kterým jsem zatím viděl. Oproti nim je ostrost vyjádřování Daniela Vávry asi jako nedělní škola (viz. níže).

Může mít své charakterové vady ale označovat ho za to rasistu nebo nacistu?

Nesnesou jakoukoliv kritiku. Diskutovat umí pouze s lidmi, kteří mají stejný názor. Proto když čtu podobná obvinění, už mi houká můj červený majáček, že pravda bude asi jinde.

Slovo nácek hodně zdevalvovalo. I já jsem za něj byl několikrát označen, resp. za alt-right, který málokdo je vůbec schopen definovat. Je to ale prý "něco jako nácek" dnešní doby.

Jaká jsou tedy dostupná fakta?

Zjevně důkazem Vávrova neonacismu, sexismu a rasismu má být ale toto:

Dalším důkazem přímo nacismu má být jeho tričko. Našel jsem si, co znamená termín #BASED. Urban slovník tento hashtag popisuje jako někoho, koho nezajímá, co si o něm jiní myslí. Slova pod nápisem BASED evidetně satirizují nesmlyslné nálepky SJW o privilegiích bílých, cisgender atd.

Musí se nechat, že jeho tweety jsou rozhodně nevybíravé. Nejsou politicky korektní a zřejmě přespříliš nabroušeně reaguje na výtky, že je rasista. Ale koho by nenaštvalo být označen za nacistu? Dokážu to pochopit. Pro kampaň hry nejsou taková vyjádření asi přímo šťastná. Jsou upřímná. Může mít své negativní charakterové vlastnosti. Neobsahují ale ani onen rasismus natož nacismus. Pouze rozporuje, že jako Čech by přecejen mohl znát české dějiny lépe než Američan (nutně nemusí, ano), resp. rozporuje, že je ve hře relevantní mít černochy. Naštvaným způsobem.

Jeho nevybíravá reakce je v kritice vůči Vávrovi volně zaměňována za jeho údajný rasismus a nacismus. Jakoby naštvaná reakce byla důkazem rasismu sama o sobě.

Jo a sexistická hra je z toho důvodu, že si nemůžete zvolit hru za ženu. To v době, kdy ženy veřejně malují svou menstruační krví, aby upozornily, že se o menstruaci málo ve společnosti mluví, je jistě "selháním". Dnes jsou ženské postavy velkým tématem herního průmysl díky feministickým rozborům, jak hry málo cílí na ženy.

Co se týče přítomnosti jiné barvy pleti v Čechách v dobách středověku je samozřejmě možné, že se tu občas někdo takový objevit mohl. Jakou relevanci to má pro hru odehrávající na relativně malé lokalitě Čech? A proč je to podstatné? A kolik ženských šermýřů známe z české historie? Francouzska Jana z Arku byla tou dobou kontroverzní postavou dějin, protože to byla žena, a pletla se do válek. Byli nějací ženští rytířové? Nebo omlouvám se.. rytířky? Popravdě si z doby středověku nevybavuju na roli rytířů ženského pohlaví. Myslím, že bojovníci za lidská práva by se ve středověku moc dobře neměli. Ženská práva byla vydobita teprve v minulém století.

Experti na Západě?

Nutno zde politicky nekorektně podotknout, že znalosti Američanů o vlastní historii bývá slabší a svého času vznikla i kontroverze, kdy si spletli Čečensko s Českou republikou. K případů se muselo vyjadřovat české velvyslanectví v případu bostonského teroristického útoku v USA, kde útočník pocházel z Čečny.

(CNN) Vzkaz tweeterům - Čečensko není Česká republika

http://edition.cnn.com/2013/04/20/tech/czech-republic-chechnya/index.html

CNN v článku připojili také tweet s infografikou:

Česká republika a Čečensko jsou dvě odlišné entity - Česká republika je země ve Střední Evropě; Čečensko je součástí Ruské federace.

Petr Gandalovič
Velvyslanec České republiky

https://www.mzv.cz/washington/en/czech_u_s_relations/news/statement_of_the_ambassador_of_the_czech.html

P.S. Můj článek je zaujatý, ale každý má možnost slušně vysvětlit, proč lze považovat Daniela Vávru za sexistu, rasistu resp. neonacistu. Debaty o tom, že se tu mohl vyskytnout nějaký černoch, mě pro téma článku nezajímají. Přijde mi otřesné jaké hony na čarodejnice se dnes dějí. Jako z dob středověku a upalování čarodějnic. Opět krásně vidíme neschopnost SJW diskutovat a tolerovat lidi s jiným názorem. Kupodivu SJW bojuje za toleranci.

Autor: Jiří Míka | neděle 4.2.2018 19:31 | karma článku: 36.11 | přečteno: 1576x


Další články blogera

Jiří Míka

Co je zajímavého na Římském klubu?

Média hlavního proudu reagují na téma členství Drahoše/Zemana v Římském klubu. Proč se to řeší? Co je špatného na nějakém diskuzním klubu? Sám šéf české pobočky doporučil psychiatra těm, kterým se Římský klub nezdá.

18.1.2018 v 17:05 | Karma článku: 28.86 | Přečteno: 1552 | Diskuse

Jiří Míka

Drahoš, že nebyl členem Římského klubu? Stačí minuta ověření přes internety

Dnes jsem natrefil na informaci, že Jiří Drahoš, kandidát na nového Vůdce, byl minimálně v roce 2008 členem české asociace Římského klubu. Podívejme se nyní na kvality anti-fake news webů - Manipulátáři.cz tuto informací papírají.

16.1.2018 v 7:35 | Karma článku: 37.57 | Přečteno: 7690 | Diskuse

Jiří Míka

Západ připomíná komunistickou totalitu. Rusko není jediná myslitelná hrozba

Nedávno bývalý prezident Facebooku varoval veřejnost před Facebookem. Prý vědomě zneužívají lidi a jejich slabosti a zbavují je svobody. K tomuto prohlášení se připojil další bývalý vysoce postavený zaměstnanec Facebooku.

10.1.2018 v 14:34 | Karma článku: 40.30 | Přečteno: 3873 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Martin Schwarz

Pravidelně cvičit? Nevím jak...

Lidské tělo se za tisíce let téměř nezměnilo. Princip zhoršování a zlepšování jeho stavu si lidé uvědomují už hezkou řádku let. Když to shrnu, všechno víme, všechno známe. Přesto se nám to naše tělo začíná vymykat.

22.2.2018 v 15:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Riziková společnost

Globalistická akce, která probíhá v celé západní civilizaci, se dostala do fáze, ve které už naráží na přirozený odpor konzervativně založených lidí. Vývoj ke globalizaci přestal být přirozený a je mocensky prosazovaný.

22.2.2018 v 15:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jak jsem si oblíbil všechna pehe

Abych byl upřímný, přeci jenom to chvilku trvalo, než jsem si uvědomil, že všechna ta pehe jsou vlastně nenahraditelnou a užitečnou výstražnou signalizací. A proto jsem si je tak oblíbil.

22.2.2018 v 15:16 | Karma článku: 9.86 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jana Henychová

OPOSLECHNUTO: Směrnice na flešce

Jedu si takhle metrem a vedle mě stojí dva, předpokládám, kolegové, tvářící se děsně důležitě - prostě "kancl", řešící při cestě z práce hlasitě pracovní problémy... Věnováno všem ajťákům :-)

22.2.2018 v 15:11 | Karma článku: 8.36 | Přečteno: 131 | Diskuse

Tonička Plíšková

Obrazec na ledu - světová rarita

Nevěřila jsem svým očím, když jsem spatřila zprávu v deníku. Veliké kruhy na ledu se objevují na Bajkalu a jsou vidět i z vesmíru! A co naše rarita - obrazec na ledu je to světová novinka!

22.2.2018 v 14:31 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 126 | Diskuse

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.