Čtvrtek 4. června 2020, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Snahy potopit novou českou hru kvůli údajnému nacismu, rasismu a sexismu

4. 02. 2018 19:31:16
Ve středověku tu v Čechách údajně pobíhala řada černochů a muslimů. Nebojovala Evropa tehdy s Turky? Na základě absence černochů v české kotlině a jeho to obhajujících tweetů byl vývojář hry obviněn z ledasčeho včetně neonacismu.

Kolikrát jsme ten příběh viděli. Minoritní skupinka SJW (bojovníků za lidská prava) si stěžuje na další aféru. Nově někteří Němci veřejně deklarovali, že budou tuto hru bojkotovat.

Když jsem trochu prozkoumal téma, našel jsem, že většina lidí se celé kauze vysmívá jako dalšímu trapnému pokusu dělat aféru z ničeho. Podobně tedy jako u ostatních témat SJW jde jen o malou hlučnou minoritu ublíženců z USA a Německa. Zesílenou mediálním fokusem převážně herních magazínů (zahraničních a českých).

Myslím, že dobře situaci popisuje článek na český gamebro.cz:

Pokud se na všechna tato nařčení podíváte podrobně, zjistíte, že se nějakým způsobem otírají o realitu, jsou však často vytržena z kontextu a poněkud účelově pospojována s cílem démonizovat kontroverzního herního vývojáře, který si zakládá na tom, že není politicky korektní a ze všeho nejvíce se zastává možnosti svobodně se vyjádřit.

Sám Daniel Vávra se nařčením brání tím, že Kingdom Come: Deliverance se svým týmem vyvíjí podle aktuálního stavu vědění o tehdejší době. Zároveň ho uráží, když mu někdo předhazuje pravicový extremismus. Poukazuje na to, že jeho předci byli za nacionálněsocialistického německého režimu perzekvováni a že je tím posledním, kdo by podporoval podobné ideologie.

http://www.gamebro.cz/nemci-vyzyvaji-k-bojkotu-kingdom-come-deliverance-tvurce-dan-vavra-pry-rasista-sexista/

Já na to náhodou natrefil v herní diskuzi na diskuzním serveru nyx.cz.

Zkusil jsem si na Google najít, čím se měl Vávra provinit. Kritika absence lidí tmavší pleti v jeho hře se totiž měla rozrůst v jeho "rasistické a sexistické" tweety. Označit někoho dokonce i za neonacistu musí mít nějaký důvod.

Když to zkrátím. Nic takového jsem nikde nenašel.

Daniel Vávra, český vývojář původně u Illusion Softworks, který se podílel na hrách Hidden & Dangerous, Mafie (2K Czech) a později rozjel tento svůj vlastní projekt středověké hry z prostředí Čech s názvem Kingdom Come Deliverance, byl zde mimo jiné označen za neonacistu, mysoginistu, sexistu a také č*ráka, ubo*áka, ubrečence. V neposlední řadě také za p*čuse.

Zeptal jsem se tedy v oné nyx diskuzi na důvody označovat Vávru za rasistu, za což jsem sklidil urážky mé osoby, že se hloupě ptám. Copak kritikům Vávry chybí slušné chování se umět vyjadřovat bez vulgarit? Prý jsem byl se svými alt-right konspiračními kecy v diskuzi offtopic, takže je zjevně OK tam Vávru nálepkovat jako nacistu, ale kdo chce, aby to něčím podložili, je náckem také. Vůbec je zajímavé, jak se bojovníci za lidská práva prakticky neustále vyjadřují pouze skrze vulgarity. A obhajovat pomocí intelektu a argumentů své absurdity nehodlají, protože "s nácky se nabaví". Emoce považují za důležitější než fakta. Že označit někoho za nácka může vyvolat nepříjemné emoce v dotyčném, jim nedochází.

Natož že úplně nesmyslně mohou uškodit finační úspěšnosti plánovaného vydání této hry člověka, který má ve hře své peníze.

Pro ukázku trailer ze hry:

Zatímco v Česku půjde bez pochyb o herní událost roku, ve zbytku světa panuje spíše opatrná zvědavost. Jestli se týmu Warhorse kontroverzního Dana Vávry podaří uspět i mimo hranice, teprve uvidíme, rozhodně však pro to dělá maximum.

Zdroj: https://bonusweb.idnes.cz/kingdom-come-trailer-hry-087-/Novinky.aspx?c=A180202_065117_bw-novinky_srp

Tak nebo tak neposkytli jediný odkaz mající prokazovat jeho rasismus. Ale asi 30 příspěvků se zabývalo útoky na mě, a že bych měl dostat zákaz přístup do diskuze. Zajímavé.

Nejde ani tak jen o nyx ale obecně všudepřítomný postoj SJW ke kritice svých vlastních argumentů, kterým jsem zatím viděl. Oproti nim je ostrost vyjádřování Daniela Vávry asi jako nedělní škola (viz. níže).

Může mít své charakterové vady ale označovat ho za to rasistu nebo nacistu?

Nesnesou jakoukoliv kritiku. Diskutovat umí pouze s lidmi, kteří mají stejný názor. Proto když čtu podobná obvinění, už mi houká můj červený majáček, že pravda bude asi jinde.

Slovo nácek hodně zdevalvovalo. I já jsem za něj byl několikrát označen, resp. za alt-right, který málokdo je vůbec schopen definovat. Je to ale prý "něco jako nácek" dnešní doby.

Jaká jsou tedy dostupná fakta?

Zjevně důkazem Vávrova neonacismu, sexismu a rasismu má být ale toto:

Dalším důkazem přímo nacismu má být jeho tričko. Našel jsem si, co znamená termín #BASED. Urban slovník tento hashtag popisuje jako někoho, koho nezajímá, co si o něm jiní myslí. Slova pod nápisem BASED evidetně satirizují nesmlyslné nálepky SJW o privilegiích bílých, cisgender atd.

Musí se nechat, že jeho tweety jsou rozhodně nevybíravé. Nejsou politicky korektní a zřejmě přespříliš nabroušeně reaguje na výtky, že je rasista. Ale koho by nenaštvalo být označen za nacistu? Dokážu to pochopit. Pro kampaň hry nejsou taková vyjádření asi přímo šťastná. Jsou upřímná. Může mít své negativní charakterové vlastnosti. Neobsahují ale ani onen rasismus natož nacismus. Pouze rozporuje, že jako Čech by přecejen mohl znát české dějiny lépe než Američan (nutně nemusí, ano), resp. rozporuje, že je ve hře relevantní mít černochy. Naštvaným způsobem.

Jeho nevybíravá reakce je v kritice vůči Vávrovi volně zaměňována za jeho údajný rasismus a nacismus. Jakoby naštvaná reakce byla důkazem rasismu sama o sobě.

Jo a sexistická hra je z toho důvodu, že si nemůžete zvolit hru za ženu. To v době, kdy ženy veřejně malují svou menstruační krví, aby upozornily, že se o menstruaci málo ve společnosti mluví, je jistě "selháním". Dnes jsou ženské postavy velkým tématem herního průmysl díky feministickým rozborům, jak hry málo cílí na ženy.

Co se týče přítomnosti jiné barvy pleti v Čechách v dobách středověku je samozřejmě možné, že se tu občas někdo takový objevit mohl. Jakou relevanci to má pro hru odehrávající na relativně malé lokalitě Čech? A proč je to podstatné? A kolik ženských šermýřů známe z české historie? Francouzska Jana z Arku byla tou dobou kontroverzní postavou dějin, protože to byla žena, a pletla se do válek. Byli nějací ženští rytířové? Nebo omlouvám se.. rytířky? Popravdě si z doby středověku nevybavuju na roli rytířů ženského pohlaví. Myslím, že bojovníci za lidská práva by se ve středověku moc dobře neměli. Ženská práva byla vydobita teprve v minulém století.

Experti na Západě?

Nutno zde politicky nekorektně podotknout, že znalosti Američanů o vlastní historii bývá slabší a svého času vznikla i kontroverze, kdy si spletli Čečensko s Českou republikou. K případů se muselo vyjadřovat české velvyslanectví v případu bostonského teroristického útoku v USA, kde útočník pocházel z Čečny.

(CNN) Vzkaz tweeterům - Čečensko není Česká republika

http://edition.cnn.com/2013/04/20/tech/czech-republic-chechnya/index.html

CNN v článku připojili také tweet s infografikou:

Česká republika a Čečensko jsou dvě odlišné entity - Česká republika je země ve Střední Evropě; Čečensko je součástí Ruské federace.

Petr Gandalovič
Velvyslanec České republiky

https://www.mzv.cz/washington/en/czech_u_s_relations/news/statement_of_the_ambassador_of_the_czech.html

P.S. Můj článek je zaujatý, ale každý má možnost slušně vysvětlit, proč lze považovat Daniela Vávru za sexistu, rasistu resp. neonacistu. Debaty o tom, že se tu mohl vyskytnout nějaký černoch, mě pro téma článku nezajímají. Přijde mi otřesné jaké hony na čarodejnice se dnes dějí. Jako z dob středověku a upalování čarodějnic. Opět krásně vidíme neschopnost SJW diskutovat a tolerovat lidi s jiným názorem. Kupodivu SJW bojuje za toleranci.

Autor: Jiří Míka | neděle 4.2.2018 19:31 | karma článku: 38.38 | přečteno: 3559x

Další články blogera

Jiří Míka

Starším lidem nebyla ve Švédsku poskytována hospitalizace

Podobný postup byl hlášen z řady zemí, tedy odmítání hospitalizace starších lidí, a Švédsko není výjimkou. Ošetřovatelé ze švédských domovů pro seniory vypovídají, jak je měli instrukce neposílat do nemocnice.

28.5.2020 v 16:24 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 1193 | Diskuse

Jiří Míka

Zákaz návštěv v domovech pro seniory byl protiprávní

Nejsem právník, ale ukažte mi, kde zákon umožňuje bránit někomu v kontaktu. Až koncem května konečně budou mít v ČR lidé možnost navštívit své příbuzné v domovech pro seniory. Někteří možná zažalují stát za protiprávní jednání.

27.5.2020 v 18:21 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Míka

Korona jako nový normál

Od pondělí nemusíme venku nosit roušky a přesto je někteří nadále nosí. Na internetu jsem se setkal s kritickými pohledy na lidi, kteří chodí do hospod a zahrádek a tam chlastaj pivo, a baví se. To co svého času bylo normální.

27.5.2020 v 14:26 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 433 | Diskuse

Jiří Míka

Jak mě koronavirus přestal zajímat

Bububu. Všichni chcípnem atd. Denní zpravodajství poslední alespoň měsíc. Já se k tomu moc nevyjadřoval. Ale nakonec docházím k určitému závěru .

29.4.2020 v 11:39 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 568 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Už podruhé

Ano, podruhé se stal Yehuda Glick terčem nenávisti. Arabské nenávisti a fanatismu. Poprvé v roce 2014, kdy přežil teroristický pokus o atentát. Podruhé poznal násilí nepřátel letos 4. června.

4.6.2020 v 22:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Miloš Korotvička

K diskuzi o Chorvatsku ze vzpomínek milovníka Jadranu

Někde jsem si přečetl titulek k otevření hranic Chorvatska pro turisty. Nenechme se zmýlit. Chorvati jenom touží po vašich penězích. Jeďte letos raději třeba na Šumavu.

4.6.2020 v 21:52 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 97 | Diskuse

Janda Jakub

Těší se Chorvatsko na turisty ???

Po třech měsících zákazů jsem ve svém oblíbeném Chorvatsku. Začal červen a letošní jachtařská sezona pomalu končí. Za chvíli dorazí turisté a my jachtaři jim vyklidíme pole. Ale je to skutečně tak? A kdo si to vlastně přeje?

4.6.2020 v 18:44 | Karma článku: 24.99 | Přečteno: 807 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédsko bylo krůček od Itálie?

Teprve od 13. června povolí premiér Stefan Löfven Švédům cestovat uvnitř země, o cestování přes hranice prý nepadlo ani slovo. Ve Stockholmu v některých dnech prý zbývalo jen 70 lůžek volných.

4.6.2020 v 18:07 | Karma článku: 7.57 | Přečteno: 371 | Diskuse

Eva Svobodová

Black lives matter? All lives matter!

Dva policisté v Londýně pokorně klečí před davem rozzuřených černých "demonstrantů". Lidé v různých zemích Západu se pokorně omlouvají za svoje "bílé privilegium". Rozzuřené davy pálí a rabují. Proč? Policista zabil černocha.

4.6.2020 v 17:22 | Karma článku: 34.74 | Přečteno: 664 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz