Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový seriál Star Trek: Diversity se většině fanoušků nezamlouvá

19. 10. 2017 18:17:29
Tak to konečně přišlo. Po dlouhých letech nový Star Trek seriál. Ale zdál se být odbočením od tradice. Potemnělý, žádná sympatická postava a pokažení Klingoni. Výkřik Klingonů měl ale být inspirován heslem volební kampaně Trumpa.

Už když jsem prvně zaslechl, že se chystá nový seriál z prostředí Star Treku, jsem se nemohl dočkat. Star Trek se vám buď líbí nebo ne. Své příznivce rozhodně má a většina lidí má povědomí alespoň o jeho existenci a některých základních konceptech. I když potkal jsem lidi, kteří nevěděli, co to je :-) Možná se tím prozradili, že nejsou z téhle planety,)

Nicméně nový Star Trek byl zatím spíš zklamáním. V prvních několika minutách dokonce kapitánka porušila základní směrnici nezasahovat do vývoje mimozemských kultur. Ve starém Star Treku pokud k tomu došlo, bylo to vždy předmětem dlouhých debat a polemiky. Tady ne. Bum. Porušili ji snad ještě před samotnou úvodní znělkou.

Od první chvíle jsem měl divný pocit, že je posádka nějak násilně feminizována a multikulturně vyvážená. Ne že bych byl proti tomu, aby byla žena kapitánkou a druhá hlavní postava musela být taky žena, ale zde to působilo až násilně vynucené.

Když jsem si zpět k Star Trek Discovery (často tomu omylem říkám Diversity, dále jen STD, zkratka pro sexuálně přenositelné nemoci) prošel nějaké čtení na internetu, pocit nabyl na jistotě.

Tvůrci se už před premiérou pilotního dílu nechali slyšet, že nad liberálními koncepty multikulturně vyvážené posádky skutečně aktivně přemýšleli.

A dokonce i vypustili informaci, že při psaní scénáře byli prý velmi ovlivněni předvolební kampaní Donalda Trumpa. Záměrně Trumpův slongan "Make America Great Again" nechali v mírně obdobě vykřiknout Klingony aneb "Make Klingons Great Again". Televizní síť CBS musela zpětně dementovat, že to neznamená, že by byly postavy Klingonů postavené výhradně na voličích Trumpa.

Každopádně ten vliv je tam znát v celé základní myšlence, kterou sami tvůrci novinářům deklarovali - sekty Klingonů se spojily, aby učinily Klingony opět velkými a jednotnými. To je premisa zjevně celé nové série STD. Válka s agresivními Klingony, kteří chtějí vyhladit lidstvo pouze proto, že nemají nic lepšího na práci, než se rasisticky sjednocovat.

Nová série STD vypadá, že trpí stejným neduhem, který postihl i remake Lovců duchů, kde jsou hlavní protagonistky pouze ženy. To není o tom, že by lidem vadilo z principu ale v té laciné nucenosti.

Michael Burnham, hlavní postava STD, je žena tmavé pleti. Kapitánka je asiatka s přízvukem. Ten přízvuk je v pohodě, ostatně Chekov měl taky ruský přízvuk. Ale to bylo v době Studené války, kdy umístit Rusa do amerického seriálu bylo skutečně přelomové, nicméně ta postava nebyla pouze o tom, že je to Rus. Určitě je zajímavé si hrát s těmihle koncepty, bořit společenská tabu, ale u STD jsem měl dojem, že tam skoro nic jiného ani není.

Dlouhou dobu mi trvalo, než jsem si navykl o jakém Michalu Burnhamovi tam furt mluví. Jméno Michael je spíš typicky mužské jméno. Pak jsem se dočetl, že autoři STD dali typicky mužské jméno postavě záměrně! A že to tak dělal už i v jiných seriálech, kde měl ženy se jménem George atd. Sice i je pár českých jmen, které se používají pro obě pohlaví, ale tady to autoři udělali záměrně. Proč?

Jakoby hlavní starostí tvůrců bylo dělat politický komentář k současnosti a propagovat multikulturalismus a LGBT aktivismus. Ty ****y se mi nakufrovaly i do mýho oblíbenýho seriálu! :D

Někdo možná namítne, že celý Star Trek byl vždy o té oslavě mírového soužití různých kultur, ras včetně mimozemšťanů (a tvůrci takovými slovy skutečně i reagovali v reakci na kritiky). Ano, myslím, že to skutečně bylo velkým tématem původního tvůrce Star Treku. Ale dnes je trend dávat věci na obdiv. Nemít film, kde je homosexuál, a bude to považované za normální. Ne, celý film bude o jeho homosexualitě. Dobré filmy naopak mají nějaký kontroverzní jev, ale tím že ho nedávají na odiv, právě může být považován za normální. Když je to dáváno na odiv, nuceně akcentováno, míjí se to účinkem. Je to naopak přeexponované, ne normální.

A to je tragédií nesoucí se celým feministickým LGBTQ+ aktivismem. Dávají se příliš na odiv. Nestačí jim tolerance. Potřebují respekt. Pochody se jmenují Pride party, protože se snaží akcentovat tu hrdost na své zvláštnosti. Cítit se méněcenně asi nikomu nepomůže, ale s hrdostí se musí pracovat opatrně.

Pokud má někdo úchylku, ať už vlastní nebo jinou vinou, tak mu to jistě život dost zkomplikovalo, protože naše civilizace si moc na úchyláky skutečně nepotrpí. Trendem je být normální. Ti, co se moc odlišují, tak si to slíznou. Stačí být moc chytrej na škole a šikana mu ukáže, zač je toho loket.

LGBT malují společnost jako netolerantní k ženám a jiným úchylákům, ale s konflikty se do nějaké míry potýká každý, a to je na úplně jiné téma.

Chápu tendenci lidi předělat manipulacemi ve filmu, škole, médiích a kde se dá včetně zákonů, ale nejsem fanda tohodle přístupu. Ani není možné říct, že je někdo úchylák, protože by ho to mohlo urazit, ale pokud je někdo mimo normu, je to technicky přesný termín. Urazit se už musí dotyčný sám. To slovo tu skutečnost samo o sobě nehodnotí. Naši předkové se pokoušeli takové lidi vyhladit. Od té doby jsme se přece jen posunuli daleko.

Nechám LGBT rantu a zpět k STD. Kdyby liberální invaze byla jedinou chybou na kráse nového Star Treku, asi bych to spolkl bez komentáře. Mám předplacený NetFlix a v klidu jsem si mohl spokojeně sjíždět jeden díl za druhým ve 4K kvalitě s prostorovým zvukem (tam skutečně seriál exceluje - bohatý na triky, efekty - pokud vám chutná JJ Abrams, určitě si přijdete na své), ale seriál má chyby i sám o sobě.

But those Klingons!

Porušuje časovou chronologii Star Treku. To je z těch ještě stravitelných výtek. Vše se dá vysvětlit i paralelním vesmírem. Ale Klingoni!

Klingoni mluví pouze v klingonštině s titulky. Proč nemluví anglicky stejně jako ostatní mimozemšťani? Ve filmografii je zvykem nechat jiné jazyky zaznít jen na úvod a zbytek je překládán do angličtiny. Ve Star Treku Klingony jen občas nechali na efekt zaznít v jejich jazyce, ale ne furt aby netrápili diváka.

Do toho Klingoni neuvěřitelně huhlají. Pomalu ze sebe dáví slova, jakoby se teprve učili mluvit nebo spíš měli snad zdechnout vyčerpáním ty slova ze sebe vysypat. :-) Působí tak jak přerostlé zakřiknuté děti snažící se okolí přesvědčit, že umí mluvit.

A běda pokud mají mít nějaký delší proslov!

Přitom klingonština je slavná svým zajímavým vyzněním. Nevím, proč jim změnili řeč. Tu původní v tom nepoznávám. Možná kvůli tomu, že tam všichni trpí řečovými problémy. Když už mluví neustále po jejich, mohli si dát trochu záležet na formě.

A proč jim změnili vzhled? Návrh je to sice zajímavý, ale vypadají spíš jak nějaký ještěrky. A žádný smysl pro humor. Tvářej se vážně a nebezpečně, ale pohybují se a mluví, jakoby neuměli přelstít ani rohlík. Čest zemřít v bitvě v jejich podání vyznívá spíš už jen jako klišé, aby tam aspoň bylo něco klingonského na Klingonech. :)

Předtím:

Potom:

Přitom mohli udělat nějaký nový mimozemšťany, když je chtěli mít jinak.

Nevím asi bych nový Star Trek věděl kritizovat na tuny stran. Každopádně z těch větších failů bych viděl v hlavní postavě Michaela Burnhama. Nejsem to jen já, kterým připadá vysloveně nesympatická. Star Trek ani nikdy žádnou hlavní postavu neměl. Měl víc čelních postav, které byly rozdistribuované celkem rovnoměrně.

Pravdou je, že nesympatická je i posádka Discovery. Hned v pilotním dilu je to ale ona, která vlastně celou válku s Klingony rozpoutá. Svým arogantním chováním. Je skutečně těžké fandit hlavní postavě, která se chová tak arogantně. Ostatní postavy mají taky trochu problém ji zapomenout tu válku. A co Michaela udělá? Rozmlátí té ženské hlavu o stůl za to, že do ní naštvaně strčila. Dost nepřiměřená reakce. Přitom seriál se jakoby tváří, že jí máme fandit, a že to bude odpadlík, který se skrz ten seriál vykoupí. Ale z těch počátečních dílů se zatím nezdá, že by to fungovalo. Diváci ji nesnáší.

A ostatní postavy v tom nejsou se sympatiemi o moc líp. Obecně tam (zatím) naprosto chybí nějaké větší emoce mezi postavami. A arogantně tam působí víc lidí. Michaela tam na tu loď docela zapadla.

Celý seriál je vůbec sám o sobě vizuálně potemnělý, agresivní, militantní. Tenhle nový trend rozjely filmy JJ Abrams, a i ty byly pozitivnější, i když nevím, o čem byl ten poslední. Podívaná to byla ale dobrá. Ale nevědět po skončení filmu, o čem to vlastně bylo? Star Trek byl známý svými filozofickými přesahy. Diplomacií. I občas jemným humorem. Nikdy nebyl nějak zvlášť o bitvách jako takových.

Nechci ho úplně zatracovat. Možná se Michaela vykoupí stejně jako seriál jako takový, ale zatím tomu chyběl i zajímavý logický příběh. LGBT/Trump přesahy nebo nesrovnalosti s časovou chronologií mě až tak netrápí, ale špatný/chudý příběh je pro mě zásadní.

Orville jako protilátka na STD?

Kupodivu velkým překvapením byl v podobnou dobu uvedený nový seriál Orville. Z traileru jsem měl dojem, že to bude laciná parodie na Star Trek, ale na YouTube u komentářů k STD všude uváděli, ať se lidi raději kouknou na Orville, že ten je prý lepší, tak jsem neodolal. A opravdu. Paradoxně z komediální parodie na Star Trek se vyklubal víc Star Trek než je v novém Star Treku :-)

Orville nakonec není přímo komedie ale spíš drama s humornými prvky (někdy jsou trochu na pěst, ale budiž). Seriál je prosvětlený, u postav funguje kolegialita. Navštěvují různé planety a po star trekovsku se toulají po vesmíru a řeší trable. Postavy se zatím zdají být i relativně hluboké, že označení drama je podle mě skutečně odpovídající. Oproti Galaxy Questu je znát přece jen, že téma berou vážně. A postavy se chovají logicky a poměrně uvěřitelně. Jaké to osvěžení po té smečce vlků z Discovery. Tady máme skutečně tým lidí, kteří řeší morální dilemata, a snaží se hledat mírovou cestou tu kooperaci mezi rasami a různými světy, jak jsme byli u Federace zvyklí.

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Jiří Míka | čtvrtek 19.10.2017 18:17 | karma článku: 22.51 | přečteno: 829x


Další články blogera

Jiří Míka

Obhajoba útočení na jiné státy aneb proč jsme lepší než jiní

Fakta mohou být sporná, protože v globalizovaném světě máme sice informace z jeho různých koutů, ale jsou často kusé, máme na ně omezený čas a do nějaké míry musíme důvěřovat v jejich pravdivost bez osobního ověření. Nicméně...!

18.4.2018 v 12:44 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 1289 | Diskuse

Jiří Míka

Mezinárodní koalice pokrytců - důkazy chtějí jen zrádci

Martin Stropnický řekl, že hledat důkazy je ztráta času a kolaborace s nepřítelem. Plýtváním času je mandát od RB OSN, čímž lze Trumpův útok na Sýrii považovat za válečný zločin, který Stropnický schvaluje.

15.4.2018 v 15:26 | Karma článku: 43.55 | Přečteno: 2360 | Diskuse

Jiří Míka

Komentář HN se zamýšlí nad tím, proč Rusové jako takoví jsou prostě jiní

Petr Honzejk se v článku "Proč Rusko tak lže a proč mu někteří u nás tak fandí" zabývá prolhaností Ruska. Odpíchl se lamentací, proč nám Rusko lže s vraždou agenta. Nicméně nikdo dosud neprokázal, kdo má vlastně pravdu.

10.4.2018 v 12:42 | Karma článku: 35.81 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Jiří Míka

Boris Johnson má máslo na hlavě. Lhal o důkazu, že za útokem jedem stálo Rusko

Před pár dny britská laboratoř Porton Down oznámila, že nebyla, a nebude schopna určit původce jedu Novičok. Britský ministr Johnson nicméně novinářce DW dříve řekl, že mu z Porton Down potvrdili, že původcem je Rusko.

8.4.2018 v 14:01 | Karma článku: 45.21 | Přečteno: 4877 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kováčik

Osamotený Dubček na veľkom plátne

Pred niekoľkými dňami som si pozrel premiéru nového filmu Dubček. Nasledujúci text bude dosť podrobnou analýzou tohto filmu, takže ak si ho chcete vychutnať v kine a ešte ste neboli, odporúčam, aby ste ho zatiaľ nečítali.

22.4.2018 v 14:37 | Karma článku: 7.89 | Přečteno: 223 | Diskuse

Zdeněk Sotolář

Odborářské plácnutí do vody III aneb Co v něm chybí?

Memorandum České školství – co chceme vydané čmosem obsahuje prázdné floskule o inkluzi a překračuje hranice odborářské činnosti tím, že protlačuje jakýsi - a nebo čísi? - pohled na obsah kurikula. A něco přehlíží.

21.4.2018 v 20:38 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 179 | Diskuse

Tomáš Janda

Finále Plzeň 2018 - úpadek české kinematografie v přímém přenosu?

Letošní 31. ročník soutěžní přehlídky tuzemské kinematografie získal přívlastek Grande. Úsměvná snaha o mihotavé zdůraznění velkoleposti. Naštěstí organizátoři ukazují i svou přívětivější podobu a tvář v barvách upřímného nadšení.

21.4.2018 v 17:58 | Karma článku: 10.30 | Přečteno: 304 | Diskuse

Zdeněk Sotolář

Odborářské plácnutí do vody II aneb Odboráři za hranou

Cílem memoranda České školství – co chceme je samozřejmě zviditelnění odborářů, kteří ztrácejí nejen členy, ale především důvěryhodnost. Memorandum připomíná jakýsi rychlokvašený brainstorming. Někdy se odboráři dostali za hranu.

21.4.2018 v 9:49 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 202 | Diskuse

Zdeněk Sotolář

Odborářské plácnutí do vody aneb Špatné svědomí z inkluze

Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství se odhodlal zviditelnit a přišel s memorandem České školství – co chceme. Vznikla svodka různých hesel. Často prázdných hesel. Memorandum se vrací k i nepovedené inkluzi.

21.4.2018 v 7:53 | Karma článku: 37.67 | Přečteno: 2868 | Diskuse

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.