Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový seriál Star Trek: Diversity se většině fanoušků nezamlouvá

19. 10. 2017 18:17:29
Tak to konečně přišlo. Po dlouhých letech nový Star Trek seriál. Ale zdál se být odbočením od tradice. Potemnělý, žádná sympatická postava a pokažení Klingoni. Výkřik Klingonů měl ale být inspirován heslem volební kampaně Trumpa.

Už když jsem prvně zaslechl, že se chystá nový seriál z prostředí Star Treku, jsem se nemohl dočkat. Star Trek se vám buď líbí nebo ne. Své příznivce rozhodně má a většina lidí má povědomí alespoň o jeho existenci a některých základních konceptech. I když potkal jsem lidi, kteří nevěděli, co to je :-) Možná se tím prozradili, že nejsou z téhle planety,)

Nicméně nový Star Trek byl zatím spíš zklamáním. V prvních několika minutách dokonce kapitánka porušila základní směrnici nezasahovat do vývoje mimozemských kultur. Ve starém Star Treku pokud k tomu došlo, bylo to vždy předmětem dlouhých debat a polemiky. Tady ne. Bum. Porušili ji snad ještě před samotnou úvodní znělkou.

Od první chvíle jsem měl divný pocit, že je posádka nějak násilně feminizována a multikulturně vyvážená. Ne že bych byl proti tomu, aby byla žena kapitánkou a druhá hlavní postava musela být taky žena, ale zde to působilo až násilně vynucené.

Když jsem si zpět k Star Trek Discovery (často tomu omylem říkám Diversity, dále jen STD, zkratka pro sexuálně přenositelné nemoci) prošel nějaké čtení na internetu, pocit nabyl na jistotě.

Tvůrci se už před premiérou pilotního dílu nechali slyšet, že nad liberálními koncepty multikulturně vyvážené posádky skutečně aktivně přemýšleli.

A dokonce i vypustili informaci, že při psaní scénáře byli prý velmi ovlivněni předvolební kampaní Donalda Trumpa. Záměrně Trumpův slongan "Make America Great Again" nechali v mírně obdobě vykřiknout Klingony aneb "Make Klingons Great Again". Televizní síť CBS musela zpětně dementovat, že to neznamená, že by byly postavy Klingonů postavené výhradně na voličích Trumpa.

Každopádně ten vliv je tam znát v celé základní myšlence, kterou sami tvůrci novinářům deklarovali - sekty Klingonů se spojily, aby učinily Klingony opět velkými a jednotnými. To je premisa zjevně celé nové série STD. Válka s agresivními Klingony, kteří chtějí vyhladit lidstvo pouze proto, že nemají nic lepšího na práci, než se rasisticky sjednocovat.

Nová série STD vypadá, že trpí stejným neduhem, který postihl i remake Lovců duchů, kde jsou hlavní protagonistky pouze ženy. To není o tom, že by lidem vadilo z principu ale v té laciné nucenosti.

Michael Burnham, hlavní postava STD, je žena tmavé pleti. Kapitánka je asiatka s přízvukem. Ten přízvuk je v pohodě, ostatně Chekov měl taky ruský přízvuk. Ale to bylo v době Studené války, kdy umístit Rusa do amerického seriálu bylo skutečně přelomové, nicméně ta postava nebyla pouze o tom, že je to Rus. Určitě je zajímavé si hrát s těmihle koncepty, bořit společenská tabu, ale u STD jsem měl dojem, že tam skoro nic jiného ani není.

Dlouhou dobu mi trvalo, než jsem si navykl o jakém Michalu Burnhamovi tam furt mluví. Jméno Michael je spíš typicky mužské jméno. Pak jsem se dočetl, že autoři STD dali typicky mužské jméno postavě záměrně! A že to tak dělal už i v jiných seriálech, kde měl ženy se jménem George atd. Sice i je pár českých jmen, které se používají pro obě pohlaví, ale tady to autoři udělali záměrně. Proč?

Jakoby hlavní starostí tvůrců bylo dělat politický komentář k současnosti a propagovat multikulturalismus a LGBT aktivismus. Ty ****y se mi nakufrovaly i do mýho oblíbenýho seriálu! :D

Někdo možná namítne, že celý Star Trek byl vždy o té oslavě mírového soužití různých kultur, ras včetně mimozemšťanů (a tvůrci takovými slovy skutečně i reagovali v reakci na kritiky). Ano, myslím, že to skutečně bylo velkým tématem původního tvůrce Star Treku. Ale dnes je trend dávat věci na obdiv. Nemít film, kde je homosexuál, a bude to považované za normální. Ne, celý film bude o jeho homosexualitě. Dobré filmy naopak mají nějaký kontroverzní jev, ale tím že ho nedávají na odiv, právě může být považován za normální. Když je to dáváno na odiv, nuceně akcentováno, míjí se to účinkem. Je to naopak přeexponované, ne normální.

A to je tragédií nesoucí se celým feministickým LGBTQ+ aktivismem. Dávají se příliš na odiv. Nestačí jim tolerance. Potřebují respekt. Pochody se jmenují Pride party, protože se snaží akcentovat tu hrdost na své zvláštnosti. Cítit se méněcenně asi nikomu nepomůže, ale s hrdostí se musí pracovat opatrně.

Pokud má někdo úchylku, ať už vlastní nebo jinou vinou, tak mu to jistě život dost zkomplikovalo, protože naše civilizace si moc na úchyláky skutečně nepotrpí. Trendem je být normální. Ti, co se moc odlišují, tak si to slíznou. Stačí být moc chytrej na škole a šikana mu ukáže, zač je toho loket.

LGBT malují společnost jako netolerantní k ženám a jiným úchylákům, ale s konflikty se do nějaké míry potýká každý, a to je na úplně jiné téma.

Chápu tendenci lidi předělat manipulacemi ve filmu, škole, médiích a kde se dá včetně zákonů, ale nejsem fanda tohodle přístupu. Ani není možné říct, že je někdo úchylák, protože by ho to mohlo urazit, ale pokud je někdo mimo normu, je to technicky přesný termín. Urazit se už musí dotyčný sám. To slovo tu skutečnost samo o sobě nehodnotí. Naši předkové se pokoušeli takové lidi vyhladit. Od té doby jsme se přece jen posunuli daleko.

Nechám LGBT rantu a zpět k STD. Kdyby liberální invaze byla jedinou chybou na kráse nového Star Treku, asi bych to spolkl bez komentáře. Mám předplacený NetFlix a v klidu jsem si mohl spokojeně sjíždět jeden díl za druhým ve 4K kvalitě s prostorovým zvukem (tam skutečně seriál exceluje - bohatý na triky, efekty - pokud vám chutná JJ Abrams, určitě si přijdete na své), ale seriál má chyby i sám o sobě.

But those Klingons!

Porušuje časovou chronologii Star Treku. To je z těch ještě stravitelných výtek. Vše se dá vysvětlit i paralelním vesmírem. Ale Klingoni!

Klingoni mluví pouze v klingonštině s titulky. Proč nemluví anglicky stejně jako ostatní mimozemšťani? Ve filmografii je zvykem nechat jiné jazyky zaznít jen na úvod a zbytek je překládán do angličtiny. Ve Star Treku Klingony jen občas nechali na efekt zaznít v jejich jazyce, ale ne furt aby netrápili diváka.

Do toho Klingoni neuvěřitelně huhlají. Pomalu ze sebe dáví slova, jakoby se teprve učili mluvit nebo spíš měli snad zdechnout vyčerpáním ty slova ze sebe vysypat. :-) Působí tak jak přerostlé zakřiknuté děti snažící se okolí přesvědčit, že umí mluvit.

A běda pokud mají mít nějaký delší proslov!

Přitom klingonština je slavná svým zajímavým vyzněním. Nevím, proč jim změnili řeč. Tu původní v tom nepoznávám. Možná kvůli tomu, že tam všichni trpí řečovými problémy. Když už mluví neustále po jejich, mohli si dát trochu záležet na formě.

A proč jim změnili vzhled? Návrh je to sice zajímavý, ale vypadají spíš jak nějaký ještěrky. A žádný smysl pro humor. Tvářej se vážně a nebezpečně, ale pohybují se a mluví, jakoby neuměli přelstít ani rohlík. Čest zemřít v bitvě v jejich podání vyznívá spíš už jen jako klišé, aby tam aspoň bylo něco klingonského na Klingonech. :)

Předtím:

Potom:

Přitom mohli udělat nějaký nový mimozemšťany, když je chtěli mít jinak.

Nevím asi bych nový Star Trek věděl kritizovat na tuny stran. Každopádně z těch větších failů bych viděl v hlavní postavě Michaela Burnhama. Nejsem to jen já, kterým připadá vysloveně nesympatická. Star Trek ani nikdy žádnou hlavní postavu neměl. Měl víc čelních postav, které byly rozdistribuované celkem rovnoměrně.

Pravdou je, že nesympatická je i posádka Discovery. Hned v pilotním dilu je to ale ona, která vlastně celou válku s Klingony rozpoutá. Svým arogantním chováním. Je skutečně těžké fandit hlavní postavě, která se chová tak arogantně. Ostatní postavy mají taky trochu problém ji zapomenout tu válku. A co Michaela udělá? Rozmlátí té ženské hlavu o stůl za to, že do ní naštvaně strčila. Dost nepřiměřená reakce. Přitom seriál se jakoby tváří, že jí máme fandit, a že to bude odpadlík, který se skrz ten seriál vykoupí. Ale z těch počátečních dílů se zatím nezdá, že by to fungovalo. Diváci ji nesnáší.

A ostatní postavy v tom nejsou se sympatiemi o moc líp. Obecně tam (zatím) naprosto chybí nějaké větší emoce mezi postavami. A arogantně tam působí víc lidí. Michaela tam na tu loď docela zapadla.

Celý seriál je vůbec sám o sobě vizuálně potemnělý, agresivní, militantní. Tenhle nový trend rozjely filmy JJ Abrams, a i ty byly pozitivnější, i když nevím, o čem byl ten poslední. Podívaná to byla ale dobrá. Ale nevědět po skončení filmu, o čem to vlastně bylo? Star Trek byl známý svými filozofickými přesahy. Diplomacií. I občas jemným humorem. Nikdy nebyl nějak zvlášť o bitvách jako takových.

Nechci ho úplně zatracovat. Možná se Michaela vykoupí stejně jako seriál jako takový, ale zatím tomu chyběl i zajímavý logický příběh. LGBT/Trump přesahy nebo nesrovnalosti s časovou chronologií mě až tak netrápí, ale špatný/chudý příběh je pro mě zásadní.

Orville jako protilátka na STD?

Kupodivu velkým překvapením byl v podobnou dobu uvedený nový seriál Orville. Z traileru jsem měl dojem, že to bude laciná parodie na Star Trek, ale na YouTube u komentářů k STD všude uváděli, ať se lidi raději kouknou na Orville, že ten je prý lepší, tak jsem neodolal. A opravdu. Paradoxně z komediální parodie na Star Trek se vyklubal víc Star Trek než je v novém Star Treku :-)

Orville nakonec není přímo komedie ale spíš drama s humornými prvky (někdy jsou trochu na pěst, ale budiž). Seriál je prosvětlený, u postav funguje kolegialita. Navštěvují různé planety a po star trekovsku se toulají po vesmíru a řeší trable. Postavy se zatím zdají být i relativně hluboké, že označení drama je podle mě skutečně odpovídající. Oproti Galaxy Questu je znát přece jen, že téma berou vážně. A postavy se chovají logicky a poměrně uvěřitelně. Jaké to osvěžení po té smečce vlků z Discovery. Tady máme skutečně tým lidí, kteří řeší morální dilemata, a snaží se hledat mírovou cestou tu kooperaci mezi rasami a různými světy, jak jsme byli u Federace zvyklí.

Autor: Jiří Míka | čtvrtek 19.10.2017 18:17 | karma článku: 22.86 | přečteno: 879x


Další články blogera

Jiří Míka

Za balení ženy ve městě může hrozit pokuta až 750 Euro na místě?

Tzv. catcalling zákon (z anglického termínu pro hvízdání na holky nebo ženě říkat komplimenty "jsi kočka") byl v srpnu úspěšně schválen ve Francii.

6.9.2018 v 20:46 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 1468 | Diskuse

Jiří Míka

Ženy by měly pracovat max 34 hodin v týdnu za stejné peníze, rozhodli vědci

Například Australská národní univerzita odhalila, že ženy trpí vyhořením, pokud pracují celý týden. Oproti mužům se totiž musí starat o rodinu, domácnost, vlastní zdraví a vztahy. Oproti mužům - ti stresem z práce netrpí.

19.8.2018 v 18:07 | Karma článku: 21.19 | Přečteno: 883 | Diskuse

Jiří Míka

Hutkova píseň přející si smrt Zemana je skutečně moc

Zeman lidem v řadě věcí vadí, ale volat po něčí smrti je přes čáru... Podobně mi přijde jako si přát smrt Grebeníčka, Jakeše apod.

5.8.2018 v 18:06 | Karma článku: 36.67 | Přečteno: 1459 | Diskuse

Jiří Míka

Potraty se dočkaly svého festivalu hrdosti

Potraty jsou kontroverzní téma. Pro někoho ale důvodem k oslavě. Aktivisté "Díky Bohu za potraty" nadšeně tvrdí "Měj si klidně 20 potratů.". Volají po užívání si života bez jakékoliv zodpovědnosti.

24.7.2018 v 14:57 | Karma článku: 24.93 | Přečteno: 945 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Eva Šamánková

Hádanka jménem manžel

Žila vedle něj dlouhé roky. Myslela si, že ho zná, že o něm ví všechno. Byl to přeci její manžel. Nemohla tušit, že ví jen to, co chce on, aby „věděla“...

25.9.2018 v 9:24 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 782 | Diskuse

Karel Sýkora

The Phantom of the Opera – Prague Cello Quartet

Čtveřice mladých cellistů přináší originální úpravy nejen nejznámějších klasických skladeb, ale také filmových melodií a jazzových, rockových nebo popových hitů. Jejich cílem je bavit diváky kreativními úpravami známých skladeb.

25.9.2018 v 8:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 |

Richard Mandelík

Písňové studánky Martiny Jankové

Pod tímto poetickým a čisťounkým názvem uzavřel v zámeckém areálu v Litni Festival Jarmily Novotné letošní ročník. Jsem tu opět po čtyřech letech.

25.9.2018 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odešla Paní zpěvačka

Poslední koncert měla podle svých webových stránek stránek 3. prosince 2016 v bratislavském kulturním domě Ružinov. Dnes (24/9) přišla smutná zpráva. Opustila nás zpěvačka s jedinečným hlasem. Jana Kocianová.

24.9.2018 v 18:43 | Karma článku: 32.56 | Přečteno: 2436 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

O sedmidenním svátku sukot, který dnes večer začíná

Svátek sukot začíná v noci 15. dne měsíce Tišri, kdy je měsíc v úplňku. Slaví se 7 dní a přechází hned do svátku šmini aceret/simchat tora.

24.9.2018 v 11:58 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 266 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz