Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrozí vězení, pokud nebudete non-binárním pohlavím onikat?

23. 08. 2017 15:42:41
Kanada schválila novelu zákona, která mezi stíhatelné nenávistné projevy zařazuje nenazývání sexuálních minorit oslovením, které si oni přejí. Někteří si přejí, aby se jim onikalo, protože se nepovažují ani za ženu ani za muže.

Novela zákona (C-16) byla v roce 2016 v Kanadě velmi kontroverzním tématem. Kritici namítali, že federálně uzákoní trestnost nepoužití správného oslovení.

Novela "pouze" připojuje "genderovou identitu a genderové vyjádření" do bodu (sekce 318(4)) o ochraně proti diskriminaci. Mezi genderové vyjádření spadá respekt pro "správné" oslovení. Novela to kodifikuje svým odkazem na pravidla definovaná Komisí pro lidská práva města Ontario, která jako mezi body diskriminace uvádí "Odmítání mluvit o osobě jménem a zájmeny, které si daná osoba přeje"

Zastánci oponovali, že tato kritika je jen projev pravicového náboženství, protože prý bude za nepoužití správného oslovení hrozit pouze pokuta a jiné formy trestu, kam nemá patřit odnětí svobody. Navíc očekávají, že to bude použito jen v kombinaci s dalšími projevy nenávisti. Prostě pravičáci(nacisti) zas prý lžou. Některá kritika raději i vyvrací, že je tam vůbec nějaká zmínka o správných zájmenech, ačkoliv je.

Trochu mi to připomnělo návrh komunistické poslankyně na novelu českého zákona (tématicky podobná), která měla pokutovat používání zahraničních názvů (tedy např. filmy jako Superman = Nadčlověk, Spiderman = Pavoučí muž,...). Na oponenturu reagovala s tím, že to nikdo kontrolovat nebude z počátku. Tak na co legislativně uzákoní něco, co se nebude kontrolovat?

Nebo-li to působí dojmem snižování vážnosti takové legislativy.

Kritika právníkem ve slyšení před kanadským senátem při schvalování zmíněného zákona (to odporuje tvrzení zastánců, že pouze ne-právníci/laici novelu kritizují) :

Kritici namítají, že takový proces může vězením skončit, ačkoliv se tam explicitně neuvádí odnětí svobody. Pokud by odmítal pokutu zaplatit a/nebo nadále odmítal respektovat dané oslovení, následovalo by vězení, protože by šlo o nerespektování soudu.

Nebral bych uklidňující hlasy tolik na vědomí. Právo je předmětem výkladu. Někdy velmi sporného. Prý se u soudu očekává přihlédnutí k míře nenávistných projevů, takže rozhodně nehrozí soudy čistě jen za to, že někdo z nevědomosti nebo záměrně odmítá sexuální mimozemšťany skloňovat, jak si dotyční přejí. Ale to jsou sliby vykladačů... nikde to není zákonem ustanoveno, že nemůže být člověk souzen i za pouhé nerespektování zájmen. (Orwell se otáčí v hrobě)

Jakým způsobem bude soud takové případy vykládat, ukáže totiž opravdu jen praxe. Ale i postupem let se pohled na to, co je normální trestat, může měnit. Případy z Německa, Švédska a jiných liberálně pokrokových zemí ukazují, že je možné být souzen za skoro jakékoliv negativní vyjádření o islámu nebo muslimech. Ne nutně urážlivé. Stačí vyjádřit obavu nebo islám přirovnat k nacistickému Německu. Takové procesy se zdají být neuvěřitelné, ale je to realita.

Na klidu ani nedodá video prezentace non-binární právničky, šéfky hnutí bojujícího za právní ochranu sexuálních minorit (trans lidí), kde tato bytost (nevnímá se jako muž ani žena) vysloveně říká, že tento zákon ukládá jako povinnost respektovat správná zájmena. Později toto video (níže) stáhla.

Podobný zákon chystá Kalifornie (1439.51, bod 5)) pro majitele domů a jiných podniků až na 1 rok vězení a pokutu až 1000$, pokud někdo použije špatné zájmeno. V New Yorku už podobný zákon platí.

Zastánci těchto zákonů tvrdí, že odpůrci jsou transfobici.

Ukažme si vyváženost práva na příkladu.

Ben Shapiro je známý kritik neoliberalismu a bojovníků za lidská práva. V televizní diskuzi o transgender lidech oslovil vedle sedícího transexuála "pane". Ten ho před televizními kamerami chytl za krk a vyhrožoval mu, že "pojede domu sanitkou", pokud nebude respektovat jeho oslovení.

Shapiro podal trestní oznámení za vyhrožování násilím. Policisté mu vysvětlili, že to sice k soudu hnát může, ale vzhledem k tomu, že jde o utlačovanou minoritu (transexuál), soud by ho pravděpodobně neodsoudil. Potvrdili mu ale, že pokud by to bylo naopak (on takhle vyhrožoval transexuálovi), tak by odsouzen určitě byl.

Tak to vidíte. To jsou pak ty soudy v praxi. A to ani nikde není zákonem dané, že je legální pro transexuála vyhrožovat někomu násilí.

Tedy další a další redukce svobody slova kdy za chvíli budeme mít předepsaný i normalizovaný nezávadný pozdrav. Těm, komu se stýská po jasně definovaném oslovení "soudružko/soudruhu", se blýská na lepší časy.

Z utlačovaných v agresory

Můj minulý článek byl administrátory iDNES.cz stažen, dokud neodstraním duhovou svastiku. Mně svastika v kombinaci s duhovými barvami přišla dokonale vystihující můj pohled na LGBT aktivismus.

Hovořil jsem o potenciálních vyhlazovacích táborech a myslel jsem to smrtelně vážně. Samotná ilegalizace svastiky je součástí celého tématu. Svastika je prastarý symbol nemající s holokaustem nic společného. V Tibetu a jinde na východě ji najdete skoro všude. Je to pozitivní symbol, který Hitler zneužil. Jednou bude třeba trestný smajlík, pokud ho použije nějaký diktátor do vlajky. Dnes začíná být trestné užívat mem Pepe (takového toho zeleného žabáka).

Prostě utlačovaná minorita si tu vydobyla a vydobývá nadstandartní práva. A čím více práva získali, tím víc a hlasitě křičí o útlaku. A roste agresivita. Přitom homosexuálů nebo transgender lidí, kteří se cítí být součástí LGBT, se zdá být jen hlasitá minorita. Teď si uzákoňují státem přikázanou řeč.

Většina homosexuálů a spol. zřejmě necítí nutnou potřebu se všude předvádět a vydobývat si nezvyklá práva.

Argument pro takovou legislativu bývá, že je potřeba ochránit lidi, aby se necítili ublíženi. Ale jinými slovy to je jako si přát, aby byl vytvořen ráj na Zemi. Jak chcete docílit, aby se nikdo necítil ublížen? Lze ledacos kodifikovat v legislativě, ale dostatečná ochrana už byla i předtím. Že se někdo nebude posmívat za to, že kouká na Star Trek, nebo je šprt, asi nevyřešíme. To už pak není sekulární stát.

Ve výsledku řada lidí začíná díky aktivitě LGBT koncept sexuálních minorit skutečně pobuřovat, i pokud s nimi neměli předtím problém.

Copak jsem si sám nezažil svou porci urážek? Autor kontroverzní karikatur Mohameda to myslím vyjádřil přesně - máme tu generaci ublížených obětí agresivně kopajících okolo, aby se stát o ně postaral. Některé lidi asi i baví ten pocit výjimečnosti zapojit se do takového aktivismu. Boj pro boj samotný.

Autor: Jiří Míka | středa 23.8.2017 15:42 | karma článku: 36.21 | přečteno: 1485x


Další články blogera

Jiří Míka

Za balení ženy ve městě může hrozit pokuta až 750 Euro na místě?

Tzv. catcalling zákon (z anglického termínu pro hvízdání na holky nebo ženě říkat komplimenty "jsi kočka") byl v srpnu úspěšně schválen ve Francii.

6.9.2018 v 20:46 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 1468 | Diskuse

Jiří Míka

Ženy by měly pracovat max 34 hodin v týdnu za stejné peníze, rozhodli vědci

Například Australská národní univerzita odhalila, že ženy trpí vyhořením, pokud pracují celý týden. Oproti mužům se totiž musí starat o rodinu, domácnost, vlastní zdraví a vztahy. Oproti mužům - ti stresem z práce netrpí.

19.8.2018 v 18:07 | Karma článku: 21.19 | Přečteno: 883 | Diskuse

Jiří Míka

Hutkova píseň přející si smrt Zemana je skutečně moc

Zeman lidem v řadě věcí vadí, ale volat po něčí smrti je přes čáru... Podobně mi přijde jako si přát smrt Grebeníčka, Jakeše apod.

5.8.2018 v 18:06 | Karma článku: 36.67 | Přečteno: 1459 | Diskuse

Jiří Míka

Potraty se dočkaly svého festivalu hrdosti

Potraty jsou kontroverzní téma. Pro někoho ale důvodem k oslavě. Aktivisté "Díky Bohu za potraty" nadšeně tvrdí "Měj si klidně 20 potratů.". Volají po užívání si života bez jakékoliv zodpovědnosti.

24.7.2018 v 14:57 | Karma článku: 24.93 | Přečteno: 945 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

Mnichov 1938 - Nacistické a neonacistické recepty už nikdy!

Základním poučením z událostí kolem Mnichova 1938 je varování před démonem nacionalizmu ve všech jeho starých i nových podobách. Nacionalizmus napáchal v lidské historii už dost zla, válek a utrpení. Už nikdy více!

25.9.2018 v 20:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 92 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Výstava o důstojnosti veřejného prostoru na nedůstojném veřejném prostranství

aneb pohnou se ledy a stane se „buzerplatz“ (jak se lidově říkávalo Staliňáku – nyní náměstí Dr. M. Horákové) důstojným veřejným prostorem, za který se nemusí občané Karlových Varů stydět?

25.9.2018 v 17:14 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Jedu si to užít

Tak máme zase po mnoha letech na MS v judu ženu! Alice Matějčková udělala za poslední rok velký pokrok, ale zas tak moc se od ní napoprvé neočekává. A jí to vyhovuje. V rozhovoru pro rozhlas prohlásila, že si to jede užít.

25.9.2018 v 13:48 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 369 | Diskuse

Monika Plocová

Není to škoda?

“Je mi 16 let a nemám rád nové věci. Z čehokoliv, co je pro mě nové a je to spojené s mojí osobou ( to je mimo rodinu a kamarády ), mám zvláštní pocit. Jsem z toho nervózní a nesvůj. Celkově se sám se sebou necítím dobře.

25.9.2018 v 10:43 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 585 | Diskuse

Petr Šindelář

Hory nesplněných slibů kvůli neschopnosti politiků stále rostou (4. díl)

Za téměř 28 roků jsou vyšší než Himaláje a dalšími nereálnými sliby nyní kandidáti přímo hýří. I když zatím nic nemají, slibují občanům více vody, více bytů a nebo jak rychle zatočí s nepřizpůsobivými. Blíží se komunální volby...

25.9.2018 v 9:52 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 211 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz