Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká televize by měla víc vysílat Putina, když už s Ruskem chceme válku

17. 10. 2016 13:00:00
ČT má profesionální zpravodajství. Tak mistrně ignorovat to podstatné a zároveň vytvářet dojem vyváženosti, to skutečně nemůže být snadné. Neustále mluví o Rusku a Putinovi, ale málokdy pustí, co tedy vlastně říká on.

Už jsem tu dříve zmiňoval Putinův apel novinářům, že si mají uvědomit, že s jejich přístupem riskujeme válku, ať si to uvědomí. ČT to nechalo chladnou. Straší Ruskem a rozvíjí spirálu strachu a paranoii, která může vést k válce, ale nezajímají se o jeho projevy.

I pokud se slovy Putina nemusíme souhlasit, tak to přece patří do zpráv. Navíc co říká je myslím zajímavé, přímé a až překvapivě konkrétní, což u politiků není obvyklé. Musí se mu nechat, že mluví velice rozumně. Neoliberální komentátoři to dokonce uznali, ale že prý nesmíme řešit, co Putin říká, ale vnímat to, co dělá.

V tomto videu to myslím krásně vidět:

Moderátor CNN se Putina zeptal na to, jak to myslel tím, že mu Trump přijde jako nadějný kandidát. Putin ho setřel, že nechápe, co se mu na té větě nezdá. Dodal že Trump řekl, že chce urovnat vztahy s Ruskem. A dobíral si moderátora CNN otázkou "To je špatně? To vy nechcete?".

Budu respektovat jakéhokoliv prezidenta si zvolíte, přiznal.To je myslím skutečný rozměr diplomacie v mezinárodních vztazích. Dialog, respekt. Ne se snažit svrhnout tamního politika či se jinak vměšovat do interních záležitostí jiné země. Pán CNN se šokovaně usmíval.

Západní přístup teď býval spíš snahy jiné režimy svrhnout nebo vyhlašovat sankce, ukončovat dialog.

Jako nedávno v Sýrii. Američané porušili dlouho dojednávané příměří tím, že zaútočili na Assadovy jednotky. USA se zmohly jen přiznání viny a omluvu. ČT dělala jakoby na všechno velmi rychle zapomněla.

A taky měla důvod, protože záhy se stala jiná věc, která měla přední stránky nahradit něčím zajímavější. Rusko údajně zaútočilo na humanitární konvoj! A určitě je to pravda. USA přece nikdy nelhaly. Až na pár výjimek. A USA nelenily a oznámily světu, že přerušují s Ruskem komunikaci (co se týče Sýrie). A Rusko prý dělá válečné zločiny. Média se nám tu snaží teď povídat o válečných zločinech Ruska. Zloděj křičí "Chyťte zloděje!".

Potud asi klasický normální článek, ale teď to tu ještě dál zdlouhavě svým stylem rozvedu:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A válka v Iráku byla co?

Mohli bychom si tu povídat celé hodiny, co všechno bylo špatně na těch válkách Západu v posledních letech. Možná nejlépe začít vzpomínkou na Irák, a že i samotný prokurátor Norimberských tribunálů tam zastupující USA po konci 2. světové války, tvrdí, že Bush a Blair by měli být souzeni za válečné zločiny.

Uvádí tyto důvody:

  1. Nebyla schválená radou bezpečnosti OSN. Agrese bez svolení OSN je definována jako válečný zločin.
  2. Mučení také nebylo v souladu s právem a bylo podle prokurátora Norimberku válečným zločinem. To samé platí pro nelidské zacházení

Nutno dodat, že mučení v Abu Grahib, neslavné fotografie brutálního ponižování a mučení, se ukázaly být prováděny na základě instrukcí shora. Nikoliv tedy jak se nejdřív tvrdilo, že šlo jen o přešlap jednotlivců.

Komentátoři zvaní do ČT válku v Iráku popisují dnes často jako "přešlap". Ne to nebyl přešlap. Přešlapy jsou ve sportu, když někdo třeba stojí nohou za čárou. Měli by si zkontrolovat slovník. Válka v Iráku byl válečný zločin. To je ten správný termín. V důsledku války v Iráku zemřelo dle statistik přes 1 milion lidí. Ať už v bojích nebo v důsledku rozkladu této země válkou a sankcemi. Válka měla na svědomí i smrt mnoha amerických vojáků.

Když je válka eufemisticky označována jako přešlap a dokonce jde o válečný zločin, tak to myslím ukazuje určitou skleníkovou sebestřednost zlehčovat naše "přešlapy" a démonizaci druhých.

Mně se to svým způsobem snad i líbí, jak je to taková komedie všechno.

E-maily Clintonové a spin ČT

Víte taky, co uniklo z Clintonových e-mailů? Co se nám ČT snaží o e-mailech Clintonové neříct? To se podržte. ČT sice o e-mailech mluví ale pouze v tom kontextu, že neměla používat nevládní (nezabezpečené) e-mailové služby pro státní komunikaci, protože tím prý odkrývala přísně tajné informace. A teď už víme, co je to za informace.

Clintonová v e-mailech napsala, že musíme zatlačit na Saudskou Arábii, protože podporuje Islámský stát. Bum a je to tu. Clintonová už v roce 2014 tedy věděla, že Saudská Arábie Islámský stát podporuje, ale její politika to vůbec nerespektovala. Tohle se totiž nesmí říct. ČT sice trošku kolem tématu nejistě přešlapuje, že v Saudské arábii to se svobodou a tak není úplně ideální, a že vlastně Islámský stát a Saudská arábie jsou si vlastně dost podobní svými cíli i metodami, ale obecně je téma moc nezajímá.

Přesto se všichni děsně tváří vážně, že USA spolu se Saudskou Arábie je snad nějaká koalice v boji proti Islámskému státu! :D A že prej žádné Rusko v boji s IS nepotřebujou.

Ale je teda fakt, že když se na televizi díváte pravidelně, a sledujete ty správné programy, tak ono to fakt působí seriozně. Občas jim sice host odběhne mimo program, a tak ho musí trochu usměrnit, a poznamenat si koho si už tam nezvat, ale jinak jim to jde dobře.

Vtipný bylo, jak řekl ten moderátor ČT, že "Clintonová bude muset v debatě urovnat otázku úniku e-mailů". Tak to jo. Urovnat to. Zahladit. Vždyť je to mega-aféra, která ji naprosto diskredituje.

Česká Americká televize

Já jsem si té profesionální ignorace toho podstatného všiml i osobně alespoň ve dvou případech. Sebrala se větší skupina lidí s transparenty a jinými mávátky, píšťalkami, apelovat před budovou České televize na Kavčích horách, aby si všimli nějakých debat kolem útoků na WTC v roce 2001. V ČT byli zalezlí vevnitř, nechtěli nikoho vpustit dovnitř, a nikdo s kamerou nevyběhl. Až snad po hodině vyběhl nějaký novinář s kamerou se asi zeptat, co je to za událost. Zvláštní, že když někdo natočí vtipné domácí video, tak se tam dostane snadněji.

Přijde mi to zajímavé v tom směru, že mi to prokazuje zaujatost. Vždyť je to zajímavá událost. Média normálně všelijaké občanské akce zajímají. Ale když je to kritika jich samotných? Je to státní podnik, tak proč by je neměla zajímat i kritika jich samotných? Pokud nemáte žádnou skrytou agendu, vyslechnete si to.

Podobný příběh se odehrál při demonstraci před Kongresovým centrem kvůli tomu, že Piráty a Svobodné nezařadili do předvolební superdebaty.

Videa zásahu těžkooděnců resp. ochranky, kdyby byly z Ruska, tak by byly ohromným důkazem totality a starých zvyků v Rusku. V tomto případě si toho média sotva všimla.

Podařilo se nám totiž dostat do Kongresového centra druhým nehlídaným vstupem, a jak už jsme byli vevnitř, začala se činit ochranka a napadat tyto nečekané návštěvníky. Pak se dostavili i těžkooděnci, ale naštěstí se tento zajímavý mix příznivců Pirátů a Svobodných rozpustil raději dříve než by zasáhli.

No představte si těžkooděnce, demonstranty, v místech předvolební debaty s transparenty "STOP CENZUŘE!"... v Rusku! :-) Jo to by byla jiná. To by neoliberální média připomínala ještě další 10 let. Počkejte, najdu vám video k tomu.

https://www.novinky.cz/domaci/317325-zakulisi-televizni-superdebaty-sarvatka-s-ochrankou-facky-a-nadavky.html

Normální postup je "Jůů... tady se něco děje. Hned tam naběhni s kamerou a zeptej se jich, o co jde."

Líbí se mi, že Russia Today si dokonce umí udělat ze sebe srandu. To mi přijde jako dobré znamení. Natočili totiž skeč, který paroduje všelijaká tvrzení, které kolují o televizi RT (Russia Today).

Rusko si samozřejmě taky dělá svou propagandu, ale nemusíme tady z toho plašit, jakoby se dělo něco zvláštního. A hlavně na paranoiu pomůže víc poslouchat i tu druhou stranu, takže víc toho Putina do zpráv, když už s nimi chceme vést válku.

Jinak musím ještě pochválit ČT a obecně evropská média, že se jim podařilo úspěšně zapomenout na vyšetřování tajné sítě věznic v Evropě. Letiště Václava Havla mělo spolupracovat se CIA na extradikci (rozuměj únosu) lidí do tajné věznice v Polsku. Takže si uděláme jedno kolektivní pšššt. Ta ignorace nám jde dobře, tak si to nekazme.

Podstatné jsou jiné aféry - že Zeman přijel pozdě na pohřeb.

Autor: Jiří Míka | pondělí 17.10.2016 13:00 | karma článku: 40.21 | přečteno: 1756x

Další články blogera

Jiří Míka

Je v pořádku být bílej?

Skupina trollů měla nalepit na sloupy prostý nápis "Být bílý je OK" jako past pro bojovníky za lidská práva. Ti se včetně médií okamžitě chytli a označili toto tvrzení za nacistické. Takže není v pořádku být bílý?

5.11.2017 v 21:43 | Karma článku: 45.39 | Přečteno: 6801 | Diskuse

Jiří Míka

Nový seriál Star Trek: Diversity se většině fanoušků nezamlouvá

Tak to konečně přišlo. Po dlouhých letech nový Star Trek seriál. Ale zdál se být odbočením od tradice. Potemnělý, žádná sympatická postava a pokažení Klingoni. Výkřik Klingonů měl ale být inspirován heslem volební kampaně Trumpa.

19.10.2017 v 18:17 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 712 | Diskuse

Jiří Míka

Bojovnictví za lidská práva je podle mě psychická choroba, ne nutně politický směr

V řadě článcích na blogu jsem se zamýšlel nad absurditami kolem bojovníků za lidská práva, než se mi začal upevňovat dojem, že tu nejde o IQ nebo nějaký vrozený typ osobnosti, ale že jde o psychickou chorobu.

13.9.2017 v 15:38 | Karma článku: 39.91 | Přečteno: 2110 | Diskuse

Jiří Míka

Bílé ženy se dostaly na hledáček Black Lives Matter v seznamu doporučení bílým

Chanelle Helm, vedoucí Black Lives Matter v Louisville, napsala 10 doporučení bělochům. Vyzývá tam bělochy, aby předali svůj majetek "černým nebo hnědým". Bílé ženy označila za komplice rasistů.

23.8.2017 v 22:56 | Karma článku: 40.05 | Přečteno: 2530 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Štrompf

Těžká role Václava Klause Druhého

Nechce se mi čtyři roky sedět ve sněmovně a jenom kritizovat. To svého času řekl Václav Klaus mladší. Doufal, že aspoň ve školském výboru něco pro kantory udělá. Co už ale udělal, je snaha v politice jako takové něco změnit.

25.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Pavel Ďuran

Kterak se Demokratický blok s demokracií potkal

Petr Fiala, předseda ODS, nebyl jako jediný zvolen místopředsedou poslanecké sněmovny. A to ani ve druhém kole a prý hlasy ANO, SPD a KSČM.

25.11.2017 v 6:15 | Karma článku: 30.19 | Přečteno: 574 | Diskuse

Přemysl Čech

Andrej Babiš - a co jsme mohli čekat?

Když mi před minulými parlamentními volbami Andrej Babiš ve svém mailu vysvětloval, že jestli si někdo myslí, že se mu zrovna dvakrát chce do politiky, takže to tedy ne, ale že se na to už nemůže dívat. Myslel jsem si svoje.

24.11.2017 v 20:01 | Karma článku: 16.80 | Přečteno: 761 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Je to stále ta stejná ODS jako před léty, žádná změna.

U ODS žádná podstatná změna nenastala, ta se jen dnes nachází v jiné pozici, jiné roli, ale její podstata a nátura zůstává stále stejná.

24.11.2017 v 18:22 | Karma článku: 34.37 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 17.23 | Přečteno: 706 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.