Proč je DMT nelegální?

13. 07. 2013 12:03:05
DMT. Bereme ho každý den po usnutí během REM fáze spánku. Přesto je ne seznamu zakázaných drog. Proč? Je součástí prakticky všeho. Má velice jednoduchou molekulární strukturu pouhou malou změnou látky zvané tryptofan. DMT (dimethyltryptamin) je možné získat z rostlin a zvířata včetně člověka si ho sami vyrábí. Je považován za nejsilnější halucinogen. Je také součástí nápoje zvaného Ayahuasca, kterou indiáni užívají pro udržování kontaktu s přírodou a jako mentální očistu. Lidé ze Západu jezdí do zemí jako je Peru zúčastnit se těchto rituálů pro léčbu různých chorob - úspěšně i pro léčbu závislosti na drogách jako je heroin.

Přestože je těžké najít kolem látek jako je DMT nějaká opravdu závažná rizika, je DMT na seznamu nejzakázanějších drog.

Podobně jako marihuana, hašiš, lysohlávky, LSD nebo extáze čelí DMT státnímu útlaku srovnatelném s potíráním dětské prostituce, vrahů nebo nelegálního prodeje zbraní. Veřejnost je přitom manipulována někdy i velice zavádějícími informacemi jako např., kdy neznalý novinář tvrdí, že se z konopí vyrábí LSD. Informovanost jako v době temna skoro?

Česká republika je například v porovnáním se Slovenskem ještě v protidrogové politice relativně rozumná. Na Slovensku je například marihuana tvrdě potírána za jakékoliv množství. V některých jiných zemích jsou tresty ještě horší (doživotní vězení, poprava,...). V některých státech USA naopak dochází nyní čerstvě k plné legalizaci marihuany resp. její prodeji na léčebné účely.

Je cílem potírání drog ochrana před vznikem závislosti?

Běžně jsou vnímány drogy a jejich potírání jako něco rozumného v souvislosti s možným vznikem závislosti na dané látce. Přesto jsou ale často potírány látky, kde závislost nevzniká. Některé z těchto látek (DMT včetně) mají tak radikální dopad na psychiku člověka, který je požil, že je si možnost závislosti vůbec obtížné si představit. (Možná jako tvrdit, že je asketismus návykový.)

Do toho zde navíc máme překvapivě legálně prodávané drogy (alkohol, tabák), které prokazatelně vytváří přímo fyzickou závislost. Ty kupodivu legální jsou. Ať už v tom vidíme kulturní tradici (řekněme menšího zla, kdy jsou tyto drogy tolerovány) nebo jsou dogmaticky považovány za něco odlišného od těch zlých zakázaných drog. Nejsem pro zákaz alkoholu nebo cigaret, ale celá situace se jeví až komicky nesmyslně.

Nutno dodat, že Ayahuasca (obsahující DMT) se úspěšně používá na léčbu heroinové závislosti. A to ze dne na den doslova. Podobně i Ibogain, který je snad dosud v ČR (zatím) legální. Ibogain má vyvolat tzv. promítnutí života před očima, které bývá popisováno lidmi se zážitky blízké smrti. Zážitek pro uvědomění si souvislostí našeho života zřejmě dokáže natolik otevřít oči, že již není možné pokračovat v předchozích závislostech. Zdá se tedy, že nám některé látky naopak s problémy závislosti mohou pomoct.

Jde o ochranu duševního zdraví?

U psychedelik, kam patří DMT spolu s LSD, magickými houbami atd., je skutečně určité (relativně malé) riziko, že se člověk z "výletu" tzv. nevrátí. Tedy že dojde dlouhodobému poškození psychiky, které mu znemožní normálně ve zdejší společnosti fungovat. Například ve formě psychózy. Nehodlám zde popírat, že tento typ zážitku často popisovaný jako spirituální či duchovní zkušenost nemůže v důsledku paniky vést k negativní zkušenosti, která teoreticky nemusí skončit ani vystřízlivěním. Na druhou stranu to samé se dá říct o meditaci a jiných typech technik rozšířování vědomí. Tam to riziko "zbláznění se" bude jistě menší (vzhledem k tomu, že jde o subtilnější pozvolné techniky).

Jde v mém pohledu o přehnanou opatrnost, protože jinými slovy se tak stát snaží rozhodovat o našem stavu vědomí jako takovém. Látka, kterou vyrábí sám mozek, tak vybočuje jako velký vykřičník upozorňující na přetrvávající nesmyslný postoj k drogám jako takovým.

Duševní zdraví může ohrozit ze dne na den také přítomnost ve válce, autonehoda nebo i obyčejná zamilovanost (kolik lidí už spáchalo sebevraždu kvůli nějaké neštastné lásce?). Určitá rizika jsou ve všem, včetně lyžování, kde umírají lidé čas od času neustále.

Nebezpečí psychedelik vězí asi zejména v samotném kladu a hlavní vlastnosti těchto látek - rozbíjejí zaběhlé způsoby myšlení i jasně vymezený pocit identity. Způsobují určitou formu psychologické smrti podobně jako, když v noci usneme. Mně osobně připadá, že ukazují iluzornost vnějšího světa, tak jak ji popisují různé duchovní tradice. Tato smrt může vést ke zmatku nebo neopatrnosti. Na druhou stranu, pokud se stát snaží tak ochraňovat naše životy, proč se zároveň pokouší nás zabít válkami a nemocnými potravinami? Otevřeně o vyhlazování lidstva nikde ti u moci moc nemluví, ale i na té oficiální rovině slyšíme neustále o přemnožení lidí, a jak je to špatné pro planetu. (Princ Charles se nechal slyšet, že by si přál narodit se jako virus, aby tak pomohl proti přelidnění.)

Viz můj článek http://mika.blog.idnes.cz/c/48354/Socialisticke-spiknuti-Cast-2-Novy-druh-lidske-spolecnosti.html

Ohromný nárůst lidské populace způsobený pozitivní smyčkou porodnosti je poměrně nový jev a výsledkem velmi úspěšné snahy lidstva snížit světovou úmrtnost. Řídící smyčka negativní vazby byla oslabena, čímž umožňila pozitivní smyčce fungovat doslova bez omezení. Jsou pouze dva způsoby jak obnovit původní rovnováhu. Buď musí být snížena porodnost, aby odpovídala této nové nízké míře úmrtnosti, nebo musí znovu vzrůst úmrtnost.

Club of Rome/Římský klub - The Limits To Growth, 1973

Represe psychedelik jako ochrana zdraví nedává tedy smysl.

Uvěřitelnější se mi jeví scénař, že jsou tyto látky zakázány právě proto, že boří v hlavě zaběhlé struktury. Není to instantní osvícení, ale minimálně jde o vykouknutí od zaběhlých schémat mysli. Nejen o vlastní identitě ale i společnosti jako celku, vesmíru, Bohu a tak vůbec. Člověk zfetovaný LSD při nákupu v obchodu nemusí mít jasno, co se od něj u pokladny očekává. Běžný úkon ale náhle se dívá na svět více očima dítěte. Nezaujatě. Vše je nové. Není pak divu otázka "To mám zaplatit já vám nebo vy mě?". Ve snu také nemusíte platit, takže každodenní samozřejmé věci už tak samozřejmé být nemusí. Obzvlášť když paní u kasy má na hlavě tisíce očí, a všechny předměty a stěny dýchají, kde toto dýchání možná není halucinace ale skutečný jev tohoto vesmíru běžně (zatím?) neviditelný.

Strach jako droga

Co je skutečným rizikem je strach. Jako se vším i za střízliva je strach něco způsobujícího nepříjemné věci. Stát si tak hraje na hlavního psychologa, který ví, co je pro lidi dobré pro duševní zdraví. A proto zvyšuje tak nekřesťansky daně? :) Mnoho lidí právě kvůli státu páchá sebevraždy (pro nedostatek peněz, exekuce atd.).

Téma strachu, psychiky a vědomí jsou zřejmě ústředním motivem celé naší pozemské existence. Zakazovat někomu putovat ve své mysli je jako zakazovat mu snít ve spánku. O důvodu nočních můr toho stát moc neví. Psychologie a psychiatrie také víceméně většinou jen pomáhá tlumit symptomy, ale například tvrzení o tom, že deprese má chemické příčiny (chemická disbalance v mozku) se postupem času ukazují jako nepodložená.

Otázka lidského vědomí by neměla být v rukou státu. Alespoň ne takhle šíleného státu. Domorodé kmeny indiánů mají sice také své tradice a tabu, ale ty mají hlavu a patu.

Paradoxně je u nás nejrozšířenější drogou právě strach. Většina z nás se na emoci strachu natolik navykla, že ho zažíváme zpravidla denně v různých menších či větších formách. Jednou z forem je panická úzkost, kde je tělo strachem paralyzováno do stavu pocitu ohrožení života. Přitom žádné fyzické ohrožení kolem není. Až tak zvláštní máme kulturu, že máme strach ze smrti, přestože kolem žádné fyzické ohrožení života není. Je to normální reakcí těla určená na útěk nebo útok vůči predátorovi. Zřejmě tedy jde o jakýsi podvědomý strach z vyloučení ze společnosti, a tedy smrti hladem v osamocení řekněme.

Zdá se tedy, že psychedelika v tolik nemocné společnosti už situaci nemohou nijak zhoršit. Naopak v časech legálního výzkumu těchto látek byly úspěšně používány na léčení schizofrenie, vězeňské recidivy (houby, Leary) i manželských sporů (v poradnách prostě oba dostali tehdy legální pipulku XTC zvaná extáze, a partneři si věci otevřeně vyříkali).

Krásně naši nemocnou společnost (i cestu ven) popisuje Jaroslav Dušek ve své hře Čtyři dohody:

Svobodné vědomí

Vlastně kromě strachu jsme obecně závislí na našem myšlení, jakoby to byla nějaká droga. Natolik se identifikujeme s "našimi" myšlenkami, kde přitom jejich vlastnictví není až tak zřejmé. Řada myšlenek je navíc přejata od okolí výchovou a jinými vlivy.

Látky ukazující zážitek jednoty se vším, co je, zcela nabořují izolacionismus egem. To je zřejmě hlavní důvod zákazu těchto látek. Šmahem byla u nás v roce 2011 zakázána také Šalvěj divotvorná a ketamin (komicky byla šalvěj uvedena v seznamu syntetických drog, ikdyž je to rostlina).

Totiž pevné ego, které řídí nás namísto, abychom my řídili ego, nás činí náchylnými k manipulaci. Dokud se identifikujeme se svým tělem a se svými zájmy a myšlenkami, je tu náchylnost k manipulaci. Nebo naopak řečeno, když se přestaneme brát tolik vážně, pak jsme méně manipulovatelní. Ten stav "na drogách" (psychedelických) nás možná vrací do stavu, kde už jsme kdysi byli i za střízliva. Někdy dávno v lidské historii. Anebo v dětství. Děti zpravidla vědí a vidí věci, které už starší nevidí. Vizuálně věci také dýchaly i bez drog. I barvy dokázaly být "barevnější". Celé je to zjevně jen o posunu mysli.

Dr. Stanislav Grof dostal cenu Bludný balvan od sisyfovského spolku, ale přitom jeho technika holotropního dýchání je zřejmě velké plus v léčbě duševních chorob (v odstranění starých bloků) - chtěl totiž pokračovat ve výzkumu po zákazu LSD, tak vynalezl techniku, jak toho docílit bez vnější látky.

No říkám svůj názor, jak to podle mě je. Ti věřící, že existuje jen tento materiální svět, celý článek zřejmě budou vnímat jen jako feťácké blábolení. A ostatně ani ti, co mají s psychedeliky zkušenosti, nemusí být nutně přesvědčeni, že to nebylo něco víc než jen zábava a ujeté halucinace. Mně se zdá ale zjevné, že na určité rovině někdo vlivný rozhodl, že psychedelika jsou zakázána právě pro jeho mysl rozšiřující vlastnosti, což by nám asi naopak všem nejvíc prospělo.

Reference k tématu:

http://www.belfasttelegraph.co.uk/lifestyle/technology-gadgets/ted-talks-accused-of-censorship-over-graham-hancock-and-rupert-sheldrake-lectures-29186941.html

Autor: Jiří Míka | sobota 13.7.2013 12:03 | karma článku: 37.23 | přečteno: 23177x

Další články blogera

Jiří Míka

Některé školy zakázaly tleskání a sdružení lesbiček a gayů tvrdí, že gulagy byly dobré

SJW skutečně umí být inventivní. Tohle by mě opět nenapadlo: zakázat tleskání! Co příjde příště? Bude dovoleno dýchat? Hluk tleskání totiž může některé lidi rozrušit. K projevům uznání je dovoleno použít v tichosti znakovou řeč.

14.7.2019 v 23:07 | Karma článku: 34.54 | Přečteno: 1132 | Diskuse

Jiří Míka

Stávka studentů zachraňuje alarmismem planetu nebo je to jen šlechetné záškoláctví?

V minulém článku jsem psal o jedné z nejistot kolem vědeckých modelů klimatu. Když se podíváme na nedávnou výzvu českých vědců v reakci na plánovanou stávku studentů v pátek, o žádných aerosolech se tam ani nehovoří.

14.7.2019 v 6:05 | Karma článku: 30.48 | Přečteno: 717 | Diskuse

Jiří Míka

Nahlášený pochod hrdosti heterosexuálů provokuje liberální média a Twitter

Trojice američanů se jako skupina pod názvem "Super Happy Fun America" rozhodla svolat provokativní pochod heterosexuálů. Je to žert upozorňující na pokrytectví v dnešní době ublížených obětí. Potrefená husa se ozvala okamžitě.

6.6.2019 v 17:36 | Karma článku: 38.47 | Přečteno: 1526 | Diskuse

Jiří Míka

Zakladatel svazu na ochranu přírody by nechal Gretu sterilizovat

Je málo diskutováno, že zakladatel Světového fondu na ochranu živočišných druhů (WWF) a Mezinárodní organizace na ochranu přírody byl čelník eugenik. Volal po očištění rasy od podřadných lidí, kteří dle jeho slov znečišťují rasu.

5.6.2019 v 4:25 | Karma článku: 26.61 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lenka Hoffmannová

300 tisíc lidí na Letné, a furt nic

Každý den sedám k počítači s nadějí na zprávy přinášející alespoň nějaký posun vpřed, k lepšímu, ale furt nic. Den co den omílání Zemana, Babiše, Hamáčka co by kdyby se stane a vlastně se nestane.Jen řeči a řeči, a lidé furt nic.

15.7.2019 v 21:24 | Karma článku: 10.40 | Přečteno: 338 | Diskuse

Přemysl Čech

Ze zápisníku pacienta aneb Mám na sebe za těch pár korun nechat řvát?

Strávil jsem více jak dva týdny na neurologické klinice jedné velké nemocnice. Ne, nemíním tady zdržovat psaním o platech lékařů a zdravotnického personálu. Nejsem z profese. Ale budu se věnovat profesionalitě a chování personálu.

15.7.2019 v 20:46 | Karma článku: 17.00 | Přečteno: 509 | Diskuse

Martin Mařák

Tortura čínštinou v Africe

Další článek "Holly massa-Bob-Borys wajt fátr of Afryka nejšn" pro změnu popisuje možnost legalizace takřka milionu ilegálů v Británii, z toho zhruba pět set tisíc v Londýně.

15.7.2019 v 20:30 | Karma článku: 5.71 | Přečteno: 126 | Diskuse

Karel Trčálek

Vyberte největší (s)hit Karla Gotta!

A že je, věru, z čeho vybírat! Vždyť jací jsou národní umělci, takový je i celý národ! A pak, že jsou Němci, pro které je Karel Gott bohem, naší nepřátelé!

15.7.2019 v 18:51 | Karma článku: 18.85 | Přečteno: 428 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Kapitánka Sea-Watch 3 Racketeová se mi jeví jako neskutečně hloupá

Soudím samozřejmě pouze z výroků, které jsem se dočetl na našich webech o jejích prohlášeních poskytnutých bulváru. Připouštím tedy možnost, že se jedná o výroky překroucené, ale....

15.7.2019 v 18:41 | Karma článku: 35.57 | Přečteno: 769 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz